Což ale v určitém ohledu pro temnou hmotu ve srovnání s konkurenčními vysvětleními nesvědčí.
Vědci ze španělského Instituto de Astrofísica de Canarias tvrdí, že v loňském roce provedené studie galaxie NGC1052-DF2 (KKS2000]04) jsou nesprávné. V Nature vyšla r. 2018 studie vedoucí k závěru, že gravitační vztahy v této galaxii lze vysvětlit pouze pomocí viditelné hmoty. Nová práce tvrdí, že galaxie je ve skutečnosti mnohem blíže, což španělští vědci ověřili pěti různými metodami pro odhad vesmírných vzdáleností. Měření vzdálenosti takhle dalekých objektů je ovšem stále obtížné.
Namísto původně uváděných 64 milionů světelných let má jít jen o 42 milionů. Z toho se pak odvozují i další revize dat. Oproti původním odhadům má galaxie asi polovinu hmotnosti, ovšem hmotnost jejích hvězd je jen čtvrtinová. To znamená, že význačná část hmotnosti musí odpovídat temné hmotě. (Poznámka PH: Tím ale na temnou hmotu stále připadá jen přibližně stejně jako na běžnou, tedy poměr menší než obvykle odhadované 1:5.)
Ignacio Trujillo et al. A distance of 13 Mpc resolves the claimed anomalies of the galaxy lacking dark matter, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (2019). DOI: 10.1093/mnras/stz771
Zdroj: Phys.org
Poznámka PH: Paradoxně je to tak, že galaxie bez temné hmoty by spíše naznačovala její reálnou fyzikální existenci – někde chybí, někde je, tento rozdíl nelze (nebo lze jen velmi krkolomně) vysvětlovat úpravou gravitačních zákonů ve stylu teorií MOND.
Na toto téma viz také: Dvě galaxie bez temné hmoty