Foto: © palau83 / Dollar Photo Club

Genetická data z orknejské doby bronzové jsou divná

Až dosud se předpokládalo, že Orkneje se od migrací doby bronzové nacházely víceméně stranou a ostrovy byly dále osídleny místní populací, potomky zdejších neolitiků/eneolitiků. Ve zbytku Evropy v té době naopak došlo k rozsáhlým migracím z východu, které byly spojeny s rozšířením indoevropských jazyků (ve střední Evropě toto spadá již do eneolitu).
Viz také: Studie archaické DNA naznačuje, že Keltové přišli do Británie už v době bronzové

Nová studie založená na studiu DNA získané z lidských pozůstatků z Links of Noltland (ostrov Westray) má být proto velkým překvapením. Závěr zní, že i zde totiž během starší doby bronzové přistěhovalci nahradili velkou část místní populace. Příchozí téměř jistě mluvili indoevropskými jazyky a byli částečně potomky obyvatel stepí na sever od Černého moře.
Nicméně v jedné věci se Orkneje od zbytku Evropy tehdy odlišovaly. Migrace byla do značné míry záležitostí mužů, respektive genů mužů, zatímco v ženských liniích přetrvávaly geny místních obyvatel (zjednodušeně nějaký scénář typu „pobili místní muže a vzali si jejich ženy“). Na Orknejích tomu ale bylo, alespoň podle nových zjištění, naopak. Příchozí z doby bronzové byly převážně ženy, zatímco mužské linie z původní neolitické populace přežily nejméně dalších tisíc let; nahrazeny byly až v době železné, do současnosti se už prakticky nedochovaly.
Vykládat to lze různě. Graeme Wilson a Hazel Moore (EASE Archaeology) z týmu provádějící vykopávky např. spekulují, že Orkneje byly tehdy nějak soběstačné a prosperující, místní muži ovládali situaci a udrželi si tedy kontrolu i nad migrací. Alespoň tedy až do mnohem pozdější doby. (PH: Asi si to lze představit tak, že ženy z nově příchozí elity se sem dostávaly v důsledku diplomatických sňatků. A nebo třeba jako kořist z pirátských výprav; alespoň v době pozdějšího osídlení seveřany/Vikingy byly ostrovy na sever od Skotska pirátskými hnízdy.)

Ancient DNA at the edge of the world: Continental immigration and the persistence of Neolithic male lineages in Bronze Age Orkney, Proceedings of the National Academy of Sciences (2022). DOI: 10.1073/pnas.2108001119
Zdroj: University of Huddersfield / Eurekalert a další

Poznámky PH:
Z Orknejí známe řadu archeologických památek, neolitická sídliště, ale i megalitické stavby.
Orkneje dle etymologie nejsou zemí orků (skřetů), ale orc v keltském jazyce = prase.
Příslušná data jsou skutečně poněkud zvláštní, nakolik můžeme výsledky z jednoho sídliště brát za reprezentativní pro celé souostroví?

Neurony v mozkové kůře jsou u člověka zapojeny jinak než u myši

A co z toho vyplývá pro umělé neuronové sítě? Navzdory předchozím předpokladům jsou nervové buňky …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *