Výzkum University of Adelaide, James Hutton Institute a dalších britských a australských institucí ukázal velký potenciál ječmene pro šlechtění pomocí metody editování genů CRISPR. Hlavní myšlenkou nové studie je zvýšit v zrnu hladinu beta glukanů. Ty jsou zdrojem fermentovatelné vlákniny, jejíž konzumace má pro člověka zdravotní přínosy. Tyto polysacharidy (glukózové jednotky pospojované jinak než u škrobu či celulózy) mají mj. i snižovat hladinu špatného cholesterolu a glukózy v krvi.
Příslušné editování by se týkalo pouze ječmene pro výživu. Sladovnický ječmen pro výrobu piva a ječmen pro pálení destilátů jsou naopak naopak selektovány tak, aby obsahovaly beta glukanů méně. Nové genetické techniky by tak umožnily přesnější vyšlechtění jednotlivých odrůd pro jejich konkrétní účely (zde jako další kategorie existují obiloviny pro krmivářství).
Guillermo Garcia‐Gimenez et al. Targeted mutation of barley (1,3;1,4)‐β‐glucan synthases reveals complex relationships between the storage and cell wall polysaccharide content, The Plant Journal (2020). DOI: 10.1111/tpj.14977
Zdroj: University of Adelaide/Phys.org
Poznámky PH:
Speciálně ČR jako pivovarská velmoc má ke šlechtění ječmene těsný vztah. Předpokládá se navíc, že sklizeň pivovarského ječmene bude nějak (spíše negativně) ovlivňována suchem a dalšími proměnami klimatu.
S beta glukany se setkáváme v potravinách hlavně v podobě přidávaných výtažků z hub či kvasinek, těm se zase připisují jiné pozitivní zdravotní účinky. Prodávají se také samostatně jako výživové doplňky.