Bakterie, ilustrační obrázek © Jezper / Dollar Photo Club

GMO bakterie zvládnou výrobu opiátů

Vědci z Kjótské univerzity geneticky upravili bakterie Escherichia coli; nyní dokáží produkovat tebain, prekurzor morfinu.
Již v roce 2014 se především na Stanford University experimentovalo pro syntézu opiátů s GMO kvasinkami. Nový postup má být výkonnější (větší produkce, v přepočtu na hmotnost mikroorganismů až 300krát) a údajně při něm hrozí menší riziko z hlediska zneužití pro ilegální výrobu. Bakterie stačí krmit pouze cukrem a celá syntéza jim trvá v řádu dnů. Stávající postupy při zcela syntetické výrobě opiátů jsou vesměs komplikované a drahé.
Co se týče nelegálního užívání, u bakterií prý hrozí menší riziko než u kvasinek, protože postup/manipulace s kulturou mikroorganismů je náročnější a těžko lze provádět v domácích podmínkách. Postup je několikastupňový a vyžaduje postupně užít 4 různé modifikované kmeny Escherichia coli.
Příslušná studie byla publikována v Nature Communications. Tým z Kyoto University již v roce 2011 dokázal pomocí Escherichia coli vytvořit reticulin, „časnější“ prekurzor morfinu, nyní se tedy podařilo dráhu prodloužit o další krok. Přidány byly mj. geny z máku setého (nejstarší dodnes používaný zdroj morfinu; spoléhat na mák je ovšem rizikové, jedna neúroda může dodávky ohrozit; největším pěstitelem máku je dnes mimochodem údajně Tasmánie), huseníčku (arabidopsis, známý modelový organismus) a Coptis japonica (rostlina příbuzná pryskyřníku).
Zdroj: ScienceDaily

Jak byl vyroben Disk z Nebry

Disk z Nebry (Nebra Sky Disc), starý více než 3 600 let (dle převládajícího názoru), …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *