Pixabay License Volné pro komerční užití

Gradient mléka existuje v Evropě od počátku neolitu

Gradient mléka, to zní hezky a chytře, že? Má to znamenat prostě to, že v severní polovině Evropy se konzumuje mléko podstatně více než v jižní, a to podle nové studie prakticky už od chvíle, kdy zde zemědělství začínalo.
Jinak řečeno, první evropští zemědělci chovali ovce, kozy a velmi brzy i skot, větší konzumace mléka je ale inovace, k níž došlo až ve střední a severozápadní Evropě – a to prakticky ihned po zavedení zemědělství. K takovým výsledků alespoň dochází výzkum, který analyzoval zbytky potravin na keramice z doby 5000–3500 př. n. l. Studie se soustředila na atlantický okraj Evropy, pobřeží Británie, Irska, Španělska a Portugalska, zahrnuto bylo ale i několik archeologických nalezišť z pobřeží Normandie a západního Baltu (celkem 24 míst).
Směrem na sever množství mléka rostlo. Různé faktory se vzájemně podporovaly, větší roli hrálo pastevectví, existovala selekce na větší příjem vitamínu D v prostředích s menším množstvím slunečního svitu, v chladnějším podnebí je prospěšnější konzumovat i více tuků (jinak dnes hraje roli i to, že v jižní Evropě se pěstují olivy, ale to je až pozdější záležitost). Na vyschlém jihu Evropy byl možná problém větší množství krav také vůbec uživit. Každopádně schopnost trávit mléko i v dospělém věku je dodnes v jižní Evropě výrazně nižší než v jejích ostatních částech.
Zajímavé je, že i když šlo o nálezy z pobřeží (bez podobné shody by srovnání mělo mnohem menší vypovídací hodnotu), keramika obsahuje jen málo důkazů o tom, že by se používala k vaření ryb nebo mořských měkkýšů. Jedinou výjimkou zde byl západní Balt. Nezdá se, že by si takový zdroj potravy tehdy lidé nechávali ujít (navíc i samotný neolit se zde šířil do značné míry po moři), snad se ryby spíše sušily či pekly, zatímco mléko ohřívalo a v keramice jinak dále zpracovávalo (tlučení másla, kysnutí…). Trochu divné je to s těmi rybami a absencí rybí polévky ale stejně….
Každopádně spolu s šířením neolitu docházelo ihned k jeho adaptaci na různé místní poměry, některé rozdíly v získávání potravy byly nejspíš i čistě kulturní povahy a neolitici různým způsobem využívali i prostředí z hlediska přírodních podmínek srovnatelná.

Nature Communications (2020). DOI: 10.1038/s41467-020-15907-4
University of York/Phys.org

Poznámka PH: Ad spotřeba mléka. Hodně roli hraje také to, zda se využívá pluh (první zemědělci neznali, objevil se až v eneolitu) a zda se jako pomocník pro práci na poli využívá skot (pak dojí málo) nebo kůň.

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *