Pixabay License. Volné pro komerční užití

Hroziví šavlozubí tygři žili s maminkou

Analýza fosilii ukazuje, že šavlozubý tygr zpočátku rostl rychle (jako dnešní tygr), ale pokračoval v růstu do relativně vysokého věku (jako dnešní lev).

Neznamená to samozřejmě, že by šavlozubý tygr byl „něco mezi lvem a tygrem“. Patřil do jiné skupiny kočkovitých šelem, kompletně vymřelé podčeledi Machairodontinae, s tygrem není blízce příbuzný. Ostatně „šavlozubost“ vznikala vícekrát nezávisle na sobě, šavlozubým tygrem myslíme obvykle speciálně druhy z rodu Smilodon, v následující studii přesně druh Smilodon fatalis. Výzkum Royal Ontario Museum a University of Toronto vychází z fosilií nalezených v Ekvádoru, které se do Královského muzea v Ontariu dostaly v 60. letech. Analýza ukázala, že tři lebky mají společný určitý typ zubu, který se jinak vyskytuje pouze asi u 5 % smilodonů. Mladší kočky byly přitom staré asi dva roky. Logická domněnka zní, že se jedná o matku se dvěma adolescentními mláďaty – ve 2 letech již přitom řada kočkovitých šelem včetně tygrů žije samostatně (i u relativně pomalu dospívajících lvů samec vládnoucí smečce někdo kolem 2 let začne dospívající samce vyhánět; i když do plné síly lví samec doroste až někdy ve 4 letech).
Většinu fosilií smilodonů známe z asfaltových jezírek La Brea Tar Pits u Los Angeles. Na rozdíl od těchto dlouhodobě existujících pastí jsou fosilie z Ekvádoru pravděpodobně důsledkem jediné katastrofické události a zvířata zemřela současně, proto se vůbec dají předkládat výše zmíněné domněnky o příbuznosti.
Studie také vede k závěru, že smilodon rostl původně rychle jako tygr, ale pokračoval v růstu déle jako lev, v důsledku čehož dosahoval běžně hmotnosti 200–300 kg; tedy zhruba jako ussurijský tygr a o něco více než současní lvi. (Ke kombinaci rychlého i delšího růstu často také u lionů, kříženců lva a tygra.)

Reynolds, A.R., Seymour, K.L., and Evans, D.C. 2021. Smilodon fatalis siblings reveal life history in a saber-toothed cat. iScience. DOI: 10.1016/j.isci.2020.101916
Zdroj: Royal Ontario Museum / Phys.org a další

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *