Pixabay License. Volné pro komerční užití

Iberský poloostrov před příchodem Indoevropanů postihl populační kolaps

Podle převládající představy dorazili lidé mluvící indoevropskými jazyky do Hispánie někdy kolem roku 2200 př. n. l. Víceméně vyhubili mužskou populaci a smísili se s místními ženami. Alespoň dle analýzy genomů. Tento model ale nemusí být správný. Podle nově nevrženého scénáře předtím došlo na území k populačnímu kolapsu. Lidé mluvící indoevropskými jazyky se pak se zbytky původního obyvatelstva spíše smísili.
Nová studie se snaží analyzovat, co se na Iberském poloostrově dělo na rozhraní chalkolitu (eneolitu) a doby bronzové. Zaměřuje na jeden z nejznámějších aspektů tohoto přechodu: změna ze společného pohřbívání v době měděné k jednoduchým a dvojitým hrobům kultury El Argar doby bronzové. Tým zkoumal velký vzorek radiokarbonových dat (C14) z lidských kostí objevených v těchto různých typech hrobů.
První výsledek analýzy je chronologický a naznačuje, že přechod od společných k individuálním hrobům proběhl rychle. Druhý výsledek má však pravděpodobně větší význam. Na základě zkoumání velkého vzorku radiokarbonových dat z lidských ostatků v jihovýchodní části Pyrenejského poloostrova pozorovali vrchol počtu pohřbených mrtvých v letech 2550-2400 př. n. l., po němž následoval náhlý pokles v letech 2300-2250 př. n. l. Po roce 2550 př. n. l. došlo k nárůstu počtu pohřbů.
Autoři studie tato data interpretují z demografického hlediska. Je pravděpodobné, že obyvatel jihovýchodní Hispánie bylo již velmi málo, a to zhruba před 4300 nebo 4200 lety, těsně před příchodem populace s novými genetickými složkami („stepní/Indoevropané“). Když se v jihovýchodní části Iberského poloostrova kolem roku 2200-2000 př. n. l. objevili jedinci se stepním původem, smísili s malými místními skupinami nebo obsadili (aktuálně) neobydlené oblasti. (Poznámka: je tady pak otázka, co platí pro část Hispánie, co pro poloostrov jako celek.) Navíc ze zpochybňuje i genetický zlom vázaný na pohlaví – tedy cca vyhlazení původním mužů, ale nikoliv žen.
Prostě – chalkolit měl být obdobím prosperity, pak ale došlo ke kolapsu; asi tak 2 století před příchodem Indoevropanů. To samozřejmě neznamená, že tehdejší společnosti nebyly plné násilí, ale nemuselo tehdy dojít k velkému konfliktu mezi geneticky odlišnými populacemi.

Rafael Micó et al, Tracing social disruptions over time using radiocarbon datasets: Copper and Early Bronze Ages in Southeast Iberia, Journal of Archaeological Science: Reports (2024). DOI: 10.1016/j.jasrep.2024.104692
Zdroj: Autonomous University of Barcelona / Phys.org

Poznámka PH: Tak ono – ví se, zda třeba Iberové mluvili indoevropským jazykem? Populace předřímská někdy také označuje Keltiberové… Vůbec se o předřímském Španělsku mnoho neví (alespoň z pohledu populárně-naučné literatury), a to jakkoliv o oblast měli zájem Féničané i Řekové. Nakonec Baskové z Iberského poloostrova mluví neindoevropským jazykem dodnes, takže to celé vypadá dost komplikovaně…

Vesmír se vypaří rychleji – už za 10 na 78 let

Dosavadní odhad zněl 10 na 1100 let. Tedy rozdíl v tolika řádech, že už je …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *