Ptolemaiova mapa světa, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain
Ptolemaiova mapa světa, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain

Izotopy stroncia mají ukazovat, kde ležel Punt

Starověcí Egypťané se po Rudém moři plavili do země Punt, odkud dováželi hlavně vonné látky a koření, dále i slonovinu, eben, zlato a pštrosí peří – obecně tedy luxusní zboží. Předpokládáme, že Punt se nacházel někde na území dnešního Somálska, ve hře jsou ovšem i okolní oblasti, Eritrea, Džibuti nebo i jih Arabského poloostrova na druhé straně Rudého moře.
Nový výzkum zkouší lokalizovat Punt podle paviánů. Paviáni (druhy Papio hamadryas, pavián pláštíkový a Papio anubis, pavián anubi) byli v Egyptě uctíváni a spojováni především s bohem Thovtem, jejich těla byla i různě mumifikována. Ve volné přírodě v Egyptě ovšem nežijí a nežili ani ve starověku; tyto opice podle všeho představovaly významnou komoditu, která do Egypta z Puntu proudila. Doklad pro to, že paviáni opravdu bývali dováženi z Puntu, přinášejí i egyptské nástěnné malby.
Interdisciplinární vědecký tým složený z egyptologů, primatologů, geografů a geochemiků porovnával izotopové složení těl současných paviánů žijících ve východní Africe i jižní Arábii (155 opic ze 77 lokalit) a paviánů mumifikovaných ve starověkém Egyptě; konkrétně mumie paviánů z období Nové říše v Britském muzeu a mumie paviánů z ptolemaiovského období z Petrieho muzea na University College London.
Izotopové měření bylo provedeno pro kyslík a stroncium, pro kyslík ovšem vyšly výsledky vyšly méně průkazné.
Stroncium z půdy a vody se hromadí v zubech, kostech i vlastech/srsti a jeho izotopové složení je geograficky specifické. Různé izotopové podpisy navíc odpovídají různým dobám života – zuby (vyjma skloviny) mládí paviána, kosti několika posledním rokům, srst posledním měsícům.
Závěr zní, že dva mumifikovaní paviáni z období Nové říše pocházeli z Eritree, Somálska nebo Etiopie (nakonec tam se Punt lokalizuje nejčastěji; vyšlo prostě to, co se dalo čekat). Jeden z nich nejspíš uhynul krátce po přivezení do Egypta. Pět mumifikovaných paviánů z ptolemaiovské doby má izotopové podpisy odpovídající pouze Egyptu; pravděpodobně tedy tehdy Egypťané tyto opice chovali v zajetí, snad v Memfidě.

Nathaniel J Dominy et al. Mummified baboons reveal the far reach of early Egyptian mariners, eLife (2020). DOI: 10.7554/eLife.60860
Zdroj: Dartmouth College / Phys.org a další

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *