Solkoll, Wikipedia, licence obrázku public domain
Solkoll, Wikipedia, licence obrázku public domain

Jak by mohl vypadat život na Titanu

Sonda Hyugens na povrchu Titanu zaznamenala i řadu složitých organických látek včetně polyiminů. Vědci z Cornell University nyní v Proceedings of the National Academy of Sciences popisují simulace, jak funguje (mohla by fungovat) chemie na Titanu, až po eventuální vznik místního života.

Iminy/polyiminy – látky s dvojnou vazbou CN, v polyiminech je mezi CN skupinami např. další atom uhlíku, na uhlík navázaný v CN připadá ještě jeden další zbytek. Tento zbytek by případně mohl hrát roli „genetické informace“ nebo zajišťovat specifické katalytické funkce.

Voda má řadu unikátních vlastností, nemusí být samozřejmě ale nenahraditelná. V rámci simulace se předpokládalo, že nějaké rozpouštědlo ovšem organický život potřebuje (ještě exotičtější formy života tedy pomíjíme). Tuto roli na Titanu mohou hrát lehké organické látky, např. metan a etan. Titan je aktivní, existují zde deště i eroze, dochází k cyklům řady chemických látek, které se spolu mohou snadno potkávat, reagovat, na různých místech se koncentrovat. Z tohoto hlediska je Titan podobnější Zemi než třeba Mars. Navíc se zde vyskytuje kyanovodík, z něho může vzniknout dikyan (CN)2 obsahující už právě onu iminovou dvojnou vazbu mezi uhlíkem a dusíkem.
Vědci nejen popsali příslušné možné reakce, ale také zjistili, že různé polyiminy mohou absorbovat sluneční světlo – a to na vlnových délkách, které jsou k dispozici na Titanu. Mohl by to být základ obdoby pozemské fotosyntézy a způsob, jak místní život získává energii.
Dostane-li se na Saturnův měsíc Titan nějaká nová sonda, k detekci čeho přesně by měla být navržena?

Zdroj: Phys.org

Poznámky:
Při výzkumu exoplanet za „obyvatelnou zónu“ běžně považujeme právě interval podmínek, které umožňují výskyt vody v kapalném stavu.
Ono ale nemusí jít jen o vodu vs. jiné rozpouštědlo. Rychlost chemických reakcí závisí na teplotě exponenciálně. Je tedy možné, že život na Titanu vzniknout prostě nestačil (protiargument: na Zemi se podle všeho život objevil, hned jak to alespoň trochu šlo, tedy velmi rychle; mj. samozřejmě záleží na tom, co už přinesly předsyntetizované komety).

Jak byl vyroben Disk z Nebry

Disk z Nebry (Nebra Sky Disc), starý více než 3 600 let (dle převládajícího názoru), …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *