(c) NASA, licence obrázku public domain
Credit: NASA, licence obrázku public domain

Jak mizí metan na Marsu

Metan na Marsu se kdovíproč dává často do souvislosti s možnou existencí zdejšího života, i když k tomu žádný zvláštní důvod není (na Zemi sice metan vytvářejí příslušné mikroorganismy, ale může vznikat i řadou jiných způsobů).
Na metanu na Rudé planetě je zajímavé každopádně kolísání jeho koncentrací, alespoň nakolik tyto děje dokážeme sledovat/správně měřit. Vědci se nyní soustředili na druhou část rovnice – metan se podle všeho nejen rychle objevuje, ale také rychle mizí. Fotochemický rozklad metanu ultrafialovým zářením není na vysvětlení prudkého kolísání koncentrací zřejmě dostatečně rychlý.
Výzkumníci z Aarhus University navrhují na základě simulace povrchů Marsu v pozemských laboratořích následující mechanismus rozkladu. Čediče a plagioklasy, tedy horniny/nerosty tvořící značnou část povrchu Marsu (poznámka: mineralogické upřesnění, čedič je hornina, plagioklas v ní obsažený minerál), se mohou při korozi oxidovat a tento proces prý navíc vede k ionizaci okolní atmosféry. Ionizovaný metan se pak váže na povrch hornin. Atom uhlíku z metanu přitom vytváří vazbu s atomem křemíku v plagioklasu (plagioklasy jsou sodnovápenaté hlinitokřemičitany). Metan se tímto způsobem ukládá do půdy a mizí mnohem rychleji, než kdyby vše probíhalo pouze fotochemickým rozkladem. Je otázkou, zda se podobný proces nemůže týkat i složitějších organických látek, ať už vznikají na Marsu nebo je sem přinášejí meteority.
Autoři výzkumu dodávají, že při reakcích na horninách vzniká peroxid vodíku a kyslíkové radikály, pro pozemský život dost toxické. Nicméně marťanské organismy by tak jako tak asi žily v hustých roztocích peroxidu či chloristanů, se značně oxidačním prostředím by se místní život musel dokázat vypořádat. Nedá se tedy asi říct, že by nový výzkum pravděpodobnost života na Rudé planetě nějak snižoval.
V roce 2021 se na povrchu Marsu bude projíždět nový rover ExoMars. Měl by pátrat po eventuálních organických látkách, nebo ty se stejně rychle rozloží, podobně jako metan?

Jan Thøgersen et al, Light on windy nights on Mars: A study of saltation-mediated ionization of argon in a Mars-like atmosphere, Icarus (2019). DOI: 10.1016/j.icarus.2019.06.025
Zdroj: Phys.org

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *