Methionin je esenciální aminokyselinou, takže nějaký jíst musíme. Jenže se zdá, že čím méně, tím lépe, alespoň za určitých okolností. Problém je, že methionu se těžko vyhýbat, je obsažen v produktech živočišného původu, ale třeba i v semenech, obilninách apod.
Thomas W. Gettys z Pennington Biomedical Research Center uvádí, že omezení příjmu methioninu vede k téměř okamžitému zlepšení metabolických markerů, aniž by člověk přitom musel konzumovat třeba méně energie. Lidé zhubnou (nebo alespoň tolik netloustnou) a zlepší se i jejich markery ve vztahu k prediabetes a diabetu 2. typu. Prostě vzhledem k rozšíření obezity, diabetu a kardiovaskulárních chorob je žádoucí příjem methioninu omezit. Dalo by se to zařídit třeba tak, že bychom jedli jen sacharidy/tuky a namísto bílkovin směs jednotlivých aminokyselin ve „správném“ poměru. Mohli bychom se pak cpát sádlem, cukrem a alkoholem, prý bez takových zdravotních rizik, ale je otázka, zda by zrovna takováhle dieta za to většině lidí stála. Uměle připravené směsi aminokyselin uspokojují málokoho.
Vědci proto nyní přišli s nápadem odstraňovat methionin pomocí oxidace kaseinu, hlavního proteinu v mléce i mléčných výrobcích. (Takovou reakci lze provést prý např. už peroxidem, tj. celkem jednoduše a šetrně.) Tímto způsobem by nemuselo dojít k narušení chuti potraviny, respektive oxidovaný kasein by se mohl třeba i používat namísto směsí jednotlivých aminokyselin. Experimenty na myších ukázaly, že efekt oxidovaného kaseinu je obdobný jako u diety složené z jednotlivých aminokyselin při snížení methioninu.
Proces spolu s methioninem odstraňuje také další sirnou aminokyselinu, cystein (ta není esenciální, ovšem nemáme-li dost cysteinu v potravě, musí se syntetizovat právě z methioninu, takže vše by bylo třeba vyvážit).
Han Fang et al, Implementation of dietary methionine restriction using casein after selective, oxidative deletion of methionine, iScience (2021). DOI: 10.1016/j.isci.2021.102470
Zdroj: Pennington Biomedical Research Center / Phys.org a další
Poznámky PH: Ovšem methioninu tak jako tak moc nekonzumujeme. Odpovídá sice současně startovacímu tripletu v RNA, někdy ale nakonec funguje jen právě jako start tvorby proteinu a samotná aminokyselina je pak zase odštěpena při posttranslačních úpravách. Není to tedy tak, že by každý peptid/protein začínal methioninem.
Zrovna zase cystein je ale zase i základem mnohých antioxidantů, takže celé to omezení methioninu bude třeba provádět dost opatrně. Cystein se ovšem na rozdíl od methioninu nachází např. v cibuli, česneku a brokolici, takže by mělo jít konzumovat cystein bez methioninu.