Slábnutí jasu Betelgeuse. ESO Very Large Telescope. Credit: ESO/M. Montargès et al.

Jak to bylo s Betelgeuse

Analýza dat z Hubbleova dalekohledu vede k závěru, že oslabování jasu Betelgeuse bylo s největší pravděpodobností způsobeno chrlením a ochlazováním hustých horkých plynů. K tomu jevu může dojít opět, vůbec z něj ale nevyplývá, že by se hvězda chystala stát supernovou.

Viz také: Proč slábla záře Betelgeuse: za vše asi mohl prach

V říjnu a listopadu loňského roku pozoroval Hubbleův kosmický dalekohled hustý a horký plyn, který se pohyboval ve vnějších vrstvách atmosféry hvězdy rychlostí přes 300 000 km/h. Následující měsíc došlo k poklesu jasu Betelgeuse. V únoru 2020 hvězda oproti normálu zářila jen asi třetinově. Nová studie potvrzuje, že za tímto jevem stojí asi právě prach. Tryskající plyn, který původně zářil mnohem jasněji než samotná hvězda, se ochladil, zkondenzoval a blokoval světlo z jižní polokoule, uvádí hlavní autorka studie noví Andrea Dupree (Center for Astrophysics / Harvard & Smithsonian).
Studie dále tvrdí, že příslušný plyn/plazma neunikl z pólů hvězdy, jak předpokládají současné fyzikální modely, ale k tomuto jevu může zřejmě dojít na libovolném místě povrchu. V letních měsících přitom došlo k novému poklesu jasu, což je zase nečekané – protože předešlé analýzy dat vedly k závěru, že základní perioda kolísání jasnosti je u Betelgeuse asi 420 dnů. Záhady zůstávají, ale protože scénář supernovy se už nepředpokládá (hvězda je na konci svého života, ale muselo by stejně jít o velkou náhodu, aby k tomu došlo zrovna teď), problém už zajímá spíše odborníky než laiky a média.

Andrea K. Dupree et al. Spatially Resolved Ultraviolet Spectroscopy of the Great Dimming of Betelgeuse, The Astrophysical Journal (2020). DOI: 10.3847/1538-4357/aba516 , arxiv.org/abs/2008.04945
Zdroj: Astrophysical Journal/Phys.org

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

One comment

  1. „ale muselo by stejně jít o velkou náhodu, aby k tomu došlo zrovna teď“
    áále…samozrejme že se to může udát zrovna teď!…teda zrovna pred 640-ti lety!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *