autor: Jpgordon, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain
autor: Jpgordon, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain

Jde psům spíše o pochvalu, nebo o jídlo?

Každý samozřejmě ví, že jak kdy, jak kterým psům a také jak kterým plemenům. Ale co třeba zkusit monitorovat mozkovou aktivitu, a získat tak nějaká exaktnější data?
Neurovědec Gregory Berns z Emory University byl hlavním autorem studie na toto téma, která vyšla v časopisu Social, Cognitive and Affective Neuroscience.
Výsledek? Ze 15 testovaných psů pouze 2 jednoznačně preferovali potravu před pochvalou. Což se interpretuje tak, že psi nejsou „pavlovovské stroje“ (respektive chovají se i jinak), ale spíše tvorové sociální, na člověku psychicky závislí. Což není také závěr zrovna revoluční.
Jak se pokusy prováděly? V první řadě bylo třeba psy přesvědčit, aby si sami lezli do zařízení snímající magnetickou rezonanci (fMRI) a nehýbali zde hlavou. Poté se psům ukazovaly tři podněty: jeden byl spojen s pamlskem, po druhém následovala slovní pochvala a třetí předmět sloužil jako kontrolní, pes ho neměl asociován s ničím (poznámka: předměty se podle původního zdroje lišily barvami, což nemusí být úplně nejvhodnější).
Již dříve se v psím mozku podařilo identifikovat část (ventral caudate), kde je umístěno centrum odměny. Nyní tedy stačilo zjistit, u jakého podnětu se toto centrum aktivuje silněji. Výsledek – 4 psi silněji reagovali na hračku spojenou s pochvalou, 2 s pamlskem, u 9 devíti byla intenzita odpovědi zhruba totožná. Každý pes podstoupil 32 x 3 jednotlivých měření. Zajímavé je, že po provedení některé z trojice pokusů dostal pes volbu vydat se k pánovi (sedícímu zády ke zvířeti) nebo k pamlsku; volili cestu, která odpovídala tomu, co předtím vyvolalo větší aktivitu změřenou fMRI.
Dalo by se snad říct, že psům šlo tedy spíš o pochvalu než o jídlo, i když zaznamenaný rozdíl není velký.
Samozřejmě by bylo vhodné dodat, o jaká plemena se jednalo (typická je žravost labradorů, ale třeba i účelové chování československých vlčáků). K experimentu autoři pouze podotkli, že jen jediný pes vždy preferoval jídlo před svým pánem, šlo o křížence teriéra. Navíc, když se třeba soustředíme na výcvik a rozumně omezíme na pozitivní motivaci, kromě potravy a pochvaly psa motivuje k plnění nějakého úkolu i prostě to, že/zda ho činnost baví (vnímá ji víceméně jako hru nebo prostě má „práci v genech“).

Zdroj: Phys.org a další

Lidé psy nejen vědecky zkoumají, ale i mají rádi: Azyl opuštěných zvířat v Libni: sbírka Psí přání

Psí útulek Libeň

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *