Pixabay License Volné pro komerční užití

Již na počátku eneolitu jedli mocnější lépe

Byli tehdy lidé jen mocnější, nebo i přímo bohatší? Měli díky tomu pohodlnější život?

Obecně neolitické společnosti (alespoň ve Střední Evropě) pokládáme za spíše rovnostářské, naopak v eneolitu již zřejmě existovala nějaká vládnoucí vrstva – mohlo to znamenat rozdíly v rámci menších skupin nebo i organizaci společnosti na větším území. (To platí třeba pro oblasti, kde se budovaly náročné stavby typu megalitů.)
Na nerovnost usuzujeme mj. na základě pohřbů, kde se hrobová výbava jednotlivců dost liší (poznámka: ale to se občas lišila už v mladším paleolitu, kdy známe také nezvykle bohaté hroby). Jinak z archeologických nálezů moc nezjistíme. Do jaké míry byl statut dědičný (třeba již existovaly „dynastie“)? Byli tito lidé jen mocnější, nebo i přímo bohatší, tj. nacházela se třeba půda a dobytek v soukromém vlastnictví? A měli ti mocnější díky tomu nějak „lepší/pohodlnější“ život, třeba se ani nemuseli plahočit na poli?
Alespoň část odpovědí dává nový archeologický výzkum provedený v polském Osłonki. Naleziště pochází z doby kolem roku 4400 př. n. l., tedy ze samého počátku pozdní doby kamenné. Na místním pohřebišti se podařilo objevit pozůstatky asi 30 dospělých lidí, z nichž část byla pohřbena s měděnými ozdobami a dalšími speciálními artefakty, část ne. To není nijak překvapující. Výzkum byl v tomto případě nicméně doplněn o izotopovou analýzu kosterních pozůstatků, a to včetně srovnání s izotopovou analýzu pozůstatků skotu. Izotopové složení koster v bohatých hrobech se více blížilo kostem krav, z čehož autoři výzkumu vyvozují, že tito lidé měli zřejmě také lepší stravu – více masa, alespoň hovězího.
Mocní si tedy opravdu žili lépe, dobytek možná přímo vlastnili, možná i půdu (samozřejmě u pastvin a polí to mohlo být jinak; ono si lze snadno představit třeba i malé soukromé zahrádky s luštěninami typu záhumenků a rozsáhlejší občinové obilné lány apod. složitější kombinace soukromého a obecního).

Chelsea Budd et al. All things bright: copper grave goods and diet at the Neolithic site of Osłonki, Poland, Antiquity (2020). DOI: 10.15184/aqy.2020.102
Zdroj: Phys.org a další

Poznámky: V eneolitu se sice již zpracovávala měď, ale v rámci úvah o rozdělení tehdejší společnosti se ještě nepředpokládá nějaká specializovaná vrstva řemeslníků. Ne že by předměty z mědi zcela postrádaly praktický význam, ale ten oproti bronzu ještě rozhodně nebyl velký.
Možná měli mocnější lidé tehdejší doby přednostní přístup také k alkoholu, pivu a medovině?
Terminologicky, v anglicky psané literatuře se někdy neolit a eneolit vůbec nerozlišuje (viz název článku výše).

Jak byl vyroben Disk z Nebry

Disk z Nebry (Nebra Sky Disc), starý více než 3 600 let (dle převládajícího názoru), …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *