Pixabay License. Volné pro komerční užití

Kafem proti koronaviru?

Že by šálek kávy mohl chránit před infekcí COVID-19, to zní přímo jako ukázkové šarlatánství podobné všemožným „zaručeným návodům“. Podle nového výzkumu je to nicméně celkem možné až pravděpodobné. Nikolai Kuhnert, Dorothea Schmidt a Nicholas Ohl z Jacobs University (Německo) totiž zjistili, že kyselina chlorogenová (ester kyseliny kávové a chinové), která se nachází v kávě, snižuje až 50krát interakci mezi spike proteinem SARS CoV-2 a receptorem ACE-2, tedy místem, kde se virus přichytává k lidským buňkám.
Běžný šálek filtrované kávy obsahuje přibližně 100 miligramů této látky. Laboratorní experimenty ukázaly, že tato koncentrace je dostatečně vysoká na to, aby zabránila přichycení proteinu hrotu viru k receptoru ACE-2 a tím také inhibovala infekci. K prokázání, že tento postup funguje i v praxi, je ovšem zapotřebí dalšího výzkumu. A další věc samozřejmě je, jak dlouho by ochranný účinek kávy trval.
Mimochodem pro celou studii bylo třeba vyvinout i novou techniku měření: diferenciální skenovací fluorimetrii (nano-DSF, differential scanning fluorimetry).
V rámci dalších výzkumů by také samozřejmě bylo zajímavé podívat se na data z epidemiologických studií. Opravdu platí, že pijáci kávy se COVID-19 nakazí méně často?

Dorothea Schmidt et al, Investigating the interaction between dietary polyphenols, the SARS CoV-2 spike protein and the ACE-2 receptor, Food & Function (2022). DOI: 10.1039/D2FO00394E

Poznámka: kyselina chlorogenová se vedle kávy nachází také v broskvích, lilku a bramborách, užívá se i jako doplněk stravy, který by měl snižovat krevní tlak.

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

2 comments

  1. Né že bych jako piják kávy neonemocněl Covidem (celkem 2x), ale je fakt, že nemoc trvala krátce (v řádu dnů), ve velice lehké formě. Jinak řečeno: antigenní test ho nikdy neodhalil.

  2. Pavel Houser

    no, prijde mi to zajimave, ale prakticky spis k nicemu – dychate nosem, kava odtece do zaludku – cili v jakych bunkach, pres ktere virus pronika, by byla vyssi koncentrace te slouceniny? byla by zajimava data, ktera by piti kavy korelovala s covidem, ovsem – x sloucenin v kafi, kafe take pije spis urcity typ lidi (vek, pracovni zarazeni), cili vyhodnoceni by zase nebylo jednoduche.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *