Pixabay License. Volné pro komerční užití

Každá fobie sídlí v mozku jinde a funguje odlišně

Někdo má strach z výšek, někdo z pavouků, jiný se stydí a děsí představy projevu na veřejnosti. Dlouhou dobu se předpokládalo, že všechny tyto fobie jsou si nějak podobné, realizují se v mozku prostřednictvích obdobných scénářů atp. V mozku měl existovat nějaký okruh strachu, do něhož by byla zapojena amygdala, oblast orbitální frontální kůry či mozkový kmen.
Ajay Satpute z Northeastern University (Boston) a jeho kolegové nyní došli k závěru, že to ale funguje jinak. Ve studii vědci pomocí snímků z magnetické rezonance sledovali aktivitu mozku při konfrontaci se třemi odlišnými scénáři, které měly vyvolat různé typy strachu: strach z výšek, strach z pavouků a strach ze „sociálních hrozeb“ (veřejné vystupování, konfrontace s policií…). V rozporu s předpoklady se nervová reakce na každý z těchto typů scénáře aktivovala v různých oblastech mozku – nikoliv podle jednotného vzorce.
21 účastníků studie současně vyplnilo dotazníky o věcech, které je děsí. Mimochodem záběry s pavouky měly být opravdu vydařené, šlo o obří chlupaté potvory. Po každém videu účastníci sami hodnotili v dotazníku úroveň strachu, příjemnost vs. nepříjemnost zážitku a míru vzrušení.
Ačkoli studie je založena na malém vzorku respondentů, odhalila dvě věci: reakce na strach se objevily v širším spektru oblastí mozku, než se očekávalo. Ne všechny oblasti mozku reagovaly ve všech třech situacích. Například aktivace amygdaly byla spojena se strachem z výšek, ale nikoliv se dvěma dalšími kategoriemi.
V roce 2021 stejná skupina zveřejnila studii, která zkoumala „autonomní“ reakce na charakteristické děsivé scénáře – například pocení a tep srdce. I tam se různé strachy – z výšek a z pronásledování policií – projevovaly odlišně.
Otázkou je, zda propojení různých strachů s různými částmi mozku nemůže být dáno i faktory, jako je pohlaví nebo věk (poznámka PH: to by pak chtělo sledovat jednoho člověka s více různými fobiemi). Čistě z praktického hlediska pak léky proti různým úzkostným poruchám fungují tak, že se zaměřují na určitou část mozku. Měli bychom tedy různé fobie léčit různými prášky? A možná i proto je farmakologická léčba v tomto ohledu prozatím jen omezeně účinná (průvodní tisková zpráva uvádí, že zabírá asi v 50 % případů)?

Yiyu Wang et al, Neural predictors of fear depend on the situation, The Journal of Neuroscience (2024). DOI: 10.1523/JNEUROSCI.0142-23.2024
Zdroj: Northeastern Global News/Northeastern University/MedicalXpress.com

Poznámky PH: I když to celé působí poněkud bizarně až absurdně, mít 1 prášek na pavouky, jiný třeba na hady… Nebo námět na povídku: dejme tomu by se hrdina styděl oslovovat blondýnky, dostal by příslušnou vysoce specializovanou pilulku, pak by si dotyčná změnila barvu vlasů…

Záhada vyřešena? Objevili polovinu skrývajícího se vodíku

Astronomové sčítající veškerou běžnou hmotu (hvězdy, další hmotu v galaxiích, plyn mezi galaxiemi…) v dnešním …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *