(c) Graphicstock

Kde se v Jižní Americe vzaly austronéské geny

Mezi původními obyvateli Jižní Ameriky a ostrovní jižní Asie existují nečekané genetické podobnosti. Nelze je však vysvětlit nějakými kontakty Polynésanů s obyvateli pozdně předkolumbovského Peru (plavba Kon-Tiki). K takovým kontaktům sice možná (zřejmě) došlo, šlo však o zcela ojedinělé události, které by s genetickým profilem Jižní Ameriky moc nezamíchaly.
Navíc již před několika lety se podařilo ukázat, že některé markery (tzv. populační signál Ypikuéra na chromozomu Y) spojují austronésany s obyvateli Amazonie, kde o kontaktu s Polynésany uvažovat opravdu těžko. Nový výzkum vědců z Universidade de São Paulo, Universidade Federal do Rio Grande do Sul a Universitat Pompeu Fabra teď ukázal, že příslušný signál na chromozomu Y se ale objevuje i mimo Amazonii, u obyvatel brazilské náhorní plošiny i v Peru. Na tichomořském pobřeží je navíc tento signál starší. U Indiánů Severní Ameriky takový signál ale chybí, a to včetně raných obyvatel.

Marcos Araújo Castro e Silva et al. Deep genetic affinity between coastal Pacific and Amazonian natives evidenced by Australasian ancestry, Proceedings of the National Academy of Sciences (2021). DOI: 10.1073/pnas.2025739118
Zdroj: Phys.org a další

Poznámky PH:
Nejlogičtější vysvětlení asi zní, že první vlna lidí došla do jižní Ameriky ještě předtím, něž máme nejstarší doklady ze Severní Ameriky (pokud za ně pokládáme cloviskou kulturu). Tito lidé byli příbuznější obyvatelům jižní Asie/Polynésie nebo třeba i Nové Guineje a Austrálie, než lidé z pozdějších vln směřujících do Ameriky z Asie. Je ale možné, že příslušný signál nakonec v Severní Americe, ať už u současných nebo pravěkých populací, detekujeme také.
Lidé z různých vln osídlujících Ameriku spolu nemuseli být nijak zvlášť příbuzní, mísili na třeba až v Americe. Jedna z vln, příbuznější s Austronésany, byla později v Severní a Střední Americe geneticky překryta pozdějšími příchozími atd.
(Přímý kontakt Jižní Ameriky a Tichomoří v dávnější minulosti je skoro vyloučen už proto, že celkem dobře víme, jak byla osídlována Polynésie; v poměrně nedávné minulosti, Velikonoční ostrov nejdále na východě asi až po roce 1 000 n. l. Atd.)

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

2 comments

  1. Pred niekoľkými rokmi som čítal o možnosti, že austronézske gény sa dostali do Južnej Ameriky až v novoveku s madagaskarskými otrokmi, keďže obyvatelia Madagaskaru sú zmesou austronézanov a afrických černochov. Chcelo by to podrobnejšíí výskum.

  2. Pavel Houser

    mate pravdu, ono to pak i ruzne komplikovalo vyzkum genetiky velikonocniho ostrova a otazky, kdo, kdy, kam a odkud. cesta polyneskych genu z madagaskaru do ameriky je dalsi faktor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *