Rekonstrukce neandrtálce z Le Moustier, Gary Todd. Výřez. Zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain.

Kdo byl na Naxu před Ariadnou? Prý už neandrtálci

Osídlení řeckých středomořských ostrovů je možná mnohem starší, než jsme si mysleli. Mohli sem neandrtálci dorazit suchou nohou?
Vědci z McMaster University a jejich řečtí kolegové tvrdí, že na ostrově Naxos (kde podle mytologie Theseus zanechal Ariadnu) objevili nástroje staré až 200 000 let. I když v té době se již v Africe objevoval anatomicky moderní Homo sapiens, artefakty po sobě téměř jistě zanechali neandrtálci, respektive nějaká jejich archaická verze (typičtí neandrtálci jsou trochu mladší; a první známá expanze Homo sapiens z Afriky je mnohem mladší). Během glaciálů se mezi některými ostrovy dalo přejít i suchou nohou, možná dokonce existoval i nějaký souvislý pevninský most z Anatolie do Řecka. Nebo archaičtí neandrtálci dokázali stavět jednoduché lodě.
Naleziště Stelida se nachází na severozápadě Naxu. Nástroje (údajně) staré 200 000 let byly objeveny ve zdejším prehistorickém lomu, kde se kámen těžil i v pozdějších dobách. Datování artefaktů přiřazovaných do mousterienu (mousterain) bylo provedeno pomocí optické luminiscence.

„Earliest occupation of the Central Aegean (Naxos), Greece: Implications for hominin and Homo sapiens‘ behavior and dispersals“ Science Advances (2019). advances.sciencemag.org/content/5/10/eaax0997
Zdroj: McMaster University/Phys.org a další

Poznámky PH:
Mnohde se uvádí, že egejské ostrovy byly osídleny až v neolitu. I když pomineme neandrtálce, na Kypru jsou stopy trochu staršího osídlení, ještě se sběrem planě rostoucích obilovin. Na ostrovech by se snad lidé mohli život i sběrem a rybolovem (v mezolitu obecně existovala řada kultur specializovaných na lov ryb), před těžbou dřeva a rozšířením chovu koz zde také asi mnohde bylo více lesů. V neolitu byly řecké ostrovy pro osadníky často zajímavé nalezišti kamene (uvádí se hlavně obsidián na ostrově Mélos), ten by se jistě hodil ale i mezolitikům.
Ad neandrtálci a plavidla. Nakonec, nějaká plavidla mohli mít i „hobiti“ na Flores (suchou nohou se tam asi nešlo dostat ani za nižší hladiny v dobách meziledových). Již asi před 50 000 lety lidé pronikli do Austrálie, což znamená plavbu přes otevřené moře. Řecké ostrovy jsou naproti tomu jeden od druhého často na dohled. Takže ani pokud to nešlo suchou nohou, nemožné by to pro neandrtálce být nemuselo/nemělo.

Oxidy uhlíku na Uranově měsíci Ariel naznačují další důkaz pro podpovrchový oceán

Povrch Uranova měsíce Ariel je podle nové studie pokryt značným množstvím ledu oxidu uhličitého, zejména …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *