Náhodné (gaussovské) vzorkování bosonů bylo již před pár lety navrženo jako úloha, kde by se mohla projevit výpočetní nadřazenost (supremacy) kvantových počítačů. Nyní v Číně oznámili, že jejich kvantový systém Jiuzhang spočítal za 200 sekund úlohu, která by aktuálně nejrychlejšímu superpočítači (Fugaku) zabrala odhadem 600 milionů let.
Jedná se o speciální typ úlohy z kvantové fyziky, nikoliv o normální informatický/matematický problém. Prakticky to znamená, že takový kvantový počítač bude mít smysl opět zase jen pro kvantové simulace. K něčemu podobnému došlo už před více než rokem, když kvantovou nadvládu (pro jinou úlohu, ale opět z kategorie speciálních simulací) deklaroval již Google. Následoval menší spor s IBM o to, jak rychle by se příslušná úloha dala počítat „klasicky“. Nově oznámená dominance kvantového výpočtu má ale (kromě přesvědčivého rozdílu v rychlosti) přece jen svůj smysl. V Číně totiž použili fotonický kvantový počítač, zatímco Google (ale i IBM) dává zatím přednost přístupu, kdy jsou qubity reprezentovány pomocí atomů v kovových supravodičích. Fotonické kvantové počítače s qubity v podobě fotonů nevyžadují tak složité chlazení; otázkou zůstává, při jakém z obou přístupů se podaří systémy efektivně škálovat.
Viz také: Google vs. IBM: kvantová nadřazenost pod lupou
Zařízení bylo speciálně postaveno pro řešení konkrétní úlohy. Ta tentokrát spočívala v otázce, co se stane, pokud do systému rozdělovačů a zrcadel vypustíme fotony (fotony patří mezi bosony, odtud název). Když se fotony v rozdělovači potkají, různě interferují. Do hry navíc vstupuje nedeterministický charakter kvantové mechaniky (tj. něco lze vyjádřit pouze pravděpodobnostmi). S růstem velikosti vstupu (počet fotonů apod.) je pak pro klasický (super)počítač stále obtížnější dopočítat, jak budou fotony vypadat na výstupu; složitost úlohy roste exponenciálně. V tomto konkrétním případě šlo o systém s 300 rozdělovači paprsku, 75 zrcadly a 76 fotony.
Hlavním autorem článku publikovaného v Science byl Jian-Wei Pan působící na (mj.) University of Science and Technology of China v Šanghaji.
Science 03 Dec 2020:
eabe8770
DOI: 10.1126/science.abe8770
Na Science je tento článek volně přístupný.
Zdroj: ZDNet a další
Poznámka PH: Jestli by v tomto případě vůbec nebylo vhodnější mluvit o analogovém než kvantovém počítači, když fotony vlastně řeší úlohu o chování fotonů?
Jen by mě zajímalo, co vlastně počítali. „Jak budou fotony vypadat na výstupu“ . Co to je ? Výstup kvantového sytému je nedeterministický. Jak zjistí, že je to správně ? A může být výsledek vůbec „správně“ ?
jeste je k tomu tiskova zprava z cvut
https://sciencemag.cz/vzorkovani-bosonu-pro-kvantovou-nadvladu-funguje-podle-algoritmu-z-cvut/