Pixabay License. Volné pro komerční užití

Lávové jeskyně a hledání života na cizích planetách

Tekoucí láva může vytvářet „trubice“ – povrch takového proudu zchladne a ztvrdle rychleji, ale uvnitř se ještě pohybuje tekutá láva a po jejích odtoku vznikne pod povrchem jeskyně. Kromě Země známé takové systémy i z Měsíce a Marsu, ale nejspíš se budou vyskytovat všude, kde docházelo k sopečné činnosti. Na Zemi mohou mít tyto jeskyně velké rozměry – např. jeskyně Kazamura na Havaji má délku přes 65 km.
Vědci nyní dospěli k závěru, že by tyto systémy na cizích planetách představují nadějný cíl při pátrání po mimozemské životě.
Mohlo by jít jak o místa aktuálně obydlená, stejně tak by se zde mohly nacházet zachovalé stopy existence mikrobiálního života v minulosti nebo jiná důležitá data o geologické minulosti místa. Studie publikovaná v Proceedings of the National Academy of Sciences upozorňuje, že např. na Marsu by v době, kdy planeta vysychala, ztrácela atmosféru a mrzla, mohl eventuální život stihnout migrovat do izolovaných ekosystémů, v nichž se udržovaly příznivější podmínky. Lávové trubice představují jedno z možných útočišť. Již sonda Viking zaznamenala takovou podzemní jeskyni u sopky Alba Mons v oblasti Tharsus.
Problém ovšem asi bude s průzkumem těchto trubic. Pomineme-li riziko, že izolovaný a pro život příznivý systém bychom mohli zničit (už jeho „otevřením“), nebude snadné se do takového prostoru dostat. Pro lidského astronauta by to nejspíš bylo nepřijatelně nebezpečné, takže bude potřeba navrhnut a vyrobit speciální robotické průzkumníky zaměřené na tuto činnosti. Naštěstí řada těchto jeskyní obsahuje „světlíky“ – místa, kde se již strop zhroutil. Tímto způsobem by se roboti mohli do lávových jeskyň proniknout bez dalšího většího narušení a bez toho, že by bylo třeba provádět vrty.
Laura Kerber, geoložka z NASA Jet Propulsion Laboratory, již navrhla robota Moon Diver, systém složený z roveru i landeru. NASA ho plánuje nejprve otestovat na Měsíci a později zkusit nasadit i na Marsu. Pro Mars je již rovněž k dispozici katalog asi 1 000 míst, které by mohly fungovat jako vstup do jeskyní (tzv. Mars Global Cave Candidate Catalog), mnohé z nich jsou právě ony lávové trubice.

Sid Perkins. Core Concept: Lava tubes may be havens for ancient alien life and future human explorers, Proceedings of the National Academy of Sciences (2020). DOI: 10.1073/pnas.2012176117
Zdroj: Universe Today/Phys.org

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *