Pixabay License. Volné pro komerční užití

Lidé vnímají spíše situaci než samotného psa

Lidé a psi spolu žijí tak dlouho a mnoho z nás má ke svým psům tak těsný vztah, že si podivuhodně rozumíme. Někdy ovšem také ne, respektive si to lidé jenom myslí.

Nový výzkum Arizona State University ukázal, že lidé vnímají spíše situaci než samotného psa; například předpokládají, že pes dostávající pamlsek je šťastný. Holly Molinaro a Clive Wynne provedli a popsali v této souvislosti dvojici experimentů.
Nejprve nahrávali psa na video v situacích, které považovali za pozitivní nebo negativní. Mezi šťastné situace patřily věci jako nabídnutí vodítka nebo pamlsku a mezi nešťastné scénáře jemné pokárání nebo vytažení nepříjemně hučícího vysavače. Poté v jednom experimentu ukázali běžným lidem tato videa s jejich vizuálním pozadím a bez něj. Ve druhém experimentu sestříhali videa tak, aby pes, který byl natočen ve šťastném kontextu, vypadal, jako by byl natočen v nešťastné situaci – a naopak.
V obou pokusech lidé hodnotili, jak šťastní a nadšení podle nich psi byli. Celkem se různých verzí pokusů zúčastnilo mezi 383 a 485 respondenty. Ukázalo se, že lidé vnímali náladu psa na základě všeho, co bylo na videích – (málem) kromě psa samotného.
„Když vidíte psa dostávajícího pamlsek, předpokládáte, že se musí cítit dobře. Když vidíte psa, na kterého se křičí, řeknete si, že se cítí špatně. Tyto předpoklady o tom, jak si myslíte, že se pes cítí, nemají nic společného s chováním psa nebo jeho emocionálními signály,“ uvádějí autoři studie. Když lidé viděli video, na kterém pes zjevně reaguje na vysavač, všichni tvrdili, že se pes cítí špatně a je rozrušený. Při pohledu na video, na kterém pes dělá přesně totéž, ale tentokrát zřejmě reaguje na to, že vidí své vodítko, všichni uvedli, že se pes cítí šťastný a klidný.
Co by z toho všeho mělo vyplynout? Snad jen to, že ve vnímání psích emocí nejsme (nemusíme být) tak dobří, jak si myslíme (poznámka PH: což zdaleka neznamená jen to, že člověk pohladí přátelsky – z jeho pohledu – vyhlížejícího cizího psa a vyslouží si hryznutí nebo alespoň zavrčení :-)).

Molinaro, H. G., & Wynne, C. D. L. (2025). Barking Up the Wrong Tree: Human Perception of Dog Emotions Is Influenced by Extraneous Factors. Anthrozoös, 1–22. https://doi.org/10.1080/08927936.2025.2469400
Zdroj: Arizona State University / Phys.org, přeloženo / zkráceno

Poznámky PH:
Ale nefungovalo by něco podobného i u vnímání jiných lidí? Také nepředpokládáte, že člověk v nějaké situaci (dopravní nehoda…) může být šťastný, bez ohledu na to, jak se bude tvářit…? To nakonec připouští i původní tisková zpráva, že „při čtení emocí jde o víc než jen o pohled do tváře člověka. Kultura, nálada, situační kontext, dokonce i předchozí výraz tváře (=jak se dotyčný tvářil v minulosti) mohou ovlivnit to, jak lidé vnímají emoce.“
Původní článek také letmo zmiňuje něco, co souvisí s motivací, která za příslušným chováním stojí: „Když na svého psa křičíte za to, že něco provedl, a on se tváří provinile, je to opravdu proto, že se cítí provinile, nebo proto, že se bojí, že ho budete kárat ještě víc?“
Viz také: Cítí pes pocit viny, nebo strach?

 

E-kniha – texty o psech ze Sciencemag.cz sebrané, doplněné a uspořádané.
Psověda: Od domestikace vlka po psy u počítačů. 100 vědeckých studií o psech
Kdy lidé poprvé ochočili vlka? Kolik hraček znáš… Kolik slov se dokážou naučit geniální border kolie? Pozná se pes v zrcadle a má teorii mysli? Psi a matematika. Vnímají psi magnetické pole? Mohli by se dožívat 20 let? Genetické studie i experimenty zkoumající chování. Novinky o psech, které se v posledním desetiletí objevily ve vědeckých článcích. Psí zajímavosti z důvěryhodných zdrojů.
Nová vlna 2022, 150 ns
obalka-knihy

Objednávka na Palmknihy.cz
Objednávka na Kosmas.cz

Havran, zdroj wikipedia, licence obrázku public domain

Lidské řeči rozumí i havrani

Krkavcovití ptáci jsou velmi inteligentní, často například obdivujeme schopnosti novokaledonských vran používat nástroje. Jak je …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *