Foto: © nanomanpro / Dollar Photo Club

Lidský enzym umí rozložit grafen

Vědci z francouzského CNRS a dalších výzkumných institucí zjistili, že lidský enzym myeloperoxidáza umí rozkládat grafen. Jedná se o víceméně příznivou zprávu; grafen bude využívat stále více biomedicínské elektroniky, takže se bude dostávat i do těla a to by se s ním mělo umět vypořádat.

Až dosud bylo známo, že myeloperoxidáza dokáže oxidovat oxid grafenu, nicméně vlastní (nefunkcionalizovaný) grafen se pokládal proti působení enzymu za odolný. Není to tak, i grafen je podle nového zjištění je plně biologicky odbouratelný, ať už jde o jedinou vrstvu, tak i o vrstvy různě stohované na sobě. Nezáleží ani na tom, jakým způsobem byl grafen předtím připraven, zda je ve vodném roztoku apod. Ještě ovšem zbývá provést pokusy in vivo (zatím se vše dělalo jen ve zkumavce).
Další výzkumníci dodávají, že myeloperoxidázu mají i mikroorganismy, budou tedy zřejmě rozkládat grafen v přírodě včetně atmosféry, ten se zde nebude kumulovat atd. Kritici ovšem dodávají, že je třeba zkoumat, na co vlastně se grafen rozkládá, zda nemohou být zdravotně či ekologicky škodlivé i tyto produkty.
I když samozřejmě obavy z grafenu působí trochu směšně, když je to prostě grafit; asi jako kdyby se člověk bál sahat na papír popsaný tužkou. Ani zkoumání dalších produktů oxidace grafenu se nezdá být složité – prostě půjde o oxid uhličitý ne?
Jinak myeloperoxidáza je běžným enzymem lidského imunitního systému, aktivuje se v v některých typech bílých krvinek atd. S pomocí peroxidu (eventuálně i chlorných iontů) ničí cizorodé mikroorganismy, eventuálně i vlastní podezřelé (nádorové) buňky. Navíc myeloperoxidáza dokáže rozkládat i uhlíkové nanotrubičky, přičemž tyto „klece“ se plánují ve stále větší míře využívat k přesnému transportu léčiv. Ani zde by tedy nemělo docházet k hromadění dále neodbouratelného materiálu.
Zdroj: Phys.org a další
Rajendra Kurapati et al. Degradation of Single-Layer and Few-Layer Graphene by Neutrophil Myeloperoxidase, Angewandte Chemie International Edition (2018). DOI: 10.1002/anie.201806906
Rajendra Kurapati et al. Dispersibility-Dependent Biodegradation of Graphene Oxide by Myeloperoxidase, Small (2015). DOI: 10.1002/smll.201500038
Sourav P. Mukherjee et al. Graphene oxide is degraded by neutrophils and the degradation products are non-genotoxic, Nanoscale (2017). DOI: 10.1039/c7nr03552g

Skutečná podivnost: navrhují sledovat a chránit vesmírný odpad na Marsu

Některé ochranářské aktivity a nápady budí údiv, podle všeho jsou ale míněny vážně. Antropolog Justin …

3 comments

  1. Ivan Zákoutský

    Článek se zabývá grafenem, odkazovaná studie se zabývá oxidem grafenu, graphen oxide = GO.

  2. V některých šaržích mRNA injekcí je obsažen jak grafenoxid, tak grafenhydroxid (vrstva o síle 1 atomu, tzn. žiletky). Plus další bordel.

  3. jasvaga, ty jsi dobrý retart, když tohle napíšeš 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *