V paramagnetické iontové kapalině vědci zapnuli elektrické pole, které vytvoří z platiny magnet. Feromagnetické vlastnosti ovšem získá pouze povrch materiálu, takže můžeme hovořit o 2D magnetu (topologickém magnetu?).
Po vypnutí vnějšího pole povrch platiny feromagnetické vlastnosti zase ztratí.
Klíčovou novinkou má být právě ona iontová kapalina. 2D magnetů se sice podařilo v poslední době syntetizovat více, bývají ale elektricky nevodivé nebo jsou feromagnetické pouze za nízkých teplot. Platina je naproti tomu výborným vodičem a magnetismus si jejích povrch uchovává i při pokojové teplotě. Uplatnění by nový výzkum mohl najít ve spintronice, protože v platině bude možné přepínat magnetické momenty; zajímavý by byl spínaný feromagnetismus v polovodiči, kde by šly současně řídit hned dva stavy.
Příslušná studie fyziků z University of Groningen byla publikována v Science Advances (první autor studie Lei Liang).
Zdroj: Phys. org
Poznámka PH: Iontové kapaliny jsou v poslední době zmiňovány poměrně často, nikoliv jen jako rozpouštědla/katalyzátory reakcí, ale např. právě v elektrochemii nebo pro řízení přenosu tepla. Existuje několik generací iontových kapalin, obvykle jde o sloučeniny s velkým organickým kationtem, jako aniont může fungovat organická i anorganická skupina. I přes iontovou vazbu mají tyto látky relativně nízký bod tání, kapalné jsou již za pokojové teploty nebo po mírném zahřátí.
2D 2d materiály feromagnetismus magnet platina spintronika
Antihmota v kosmickém záření znovu otevírá otázku temné hmoty v podobě části WIMP
Částice WIMP (Weakly Interacting Massive Particles) představují jednoho z kandidátů na temnou hmotu. Podle nové …