Metastáze, tedy rakovinné buňky odštěpující se od primárního nádoru, které migrují krevním řečištěm a pokoušejí se uchytit jinde v těle, nevznikají náhodně.
Nicola Aceto a jeho kolegové z Basilejské univerzity nyní přišli s tím, že tento proces je urychlen nedostatkem kyslíku. Výsledky jsou založeny na studiu myších modelů rakoviny prsu. V rámci nádoru byla nižší koncentrace kyslík v jeho středu a dále na periferiích, kam nezasahovaly nádorem využívané (nebo i přímo vybudované) cévy. Když nádorové buňky strádaly, „pokusily se vyjít na vzduch“ , asi jako lidé z přeplněné místnosti.
Výsledkem výzkumu je návrh tzv. proanginogenní léčby: výzkumníci u myší stimulovali růst cév, takže k metastázám docházelo méně často/později a myši přežívaly déle. Primární nádor ovšem současně rostl rychleji, takže tento postup bude asi vyhodnocen jako dost kontroverzní. Zlepšit přísun kyslíku do nádoru by u člověka šlo nejsnáze konkrétními chemickými látkami. A samozřejmě – získané výsledky platí pro jeden typ rakoviny, nemusí to takto fungovat univerzálně.
Cell Reports (2020). DOI: 10.1016/j.celrep.2020.108105
Zdroj: University of Basel/MedicalXpress.com