Pixabay License. Volné pro komerční užití

Moderní psi mají větší mozky – kupodivu

Podle zjištění maďarských a švédských vědců mají moderní plemena psů, která jsou geneticky vzdálenější od vlků, relativně větší mozek než starobylá („primitivní“) plemena stará tisíce let. Což je samozřejmě poněkud paradoxní, když víme, že vlci mají naopak mozek větší než psi a domestikace bývá obecně spojena s poklesem inteligence příslušného druhu – lidé vytvářejí prostředí bez predátorů a se zajištěnou obživou, selektují zvířata na rychlost množení atd. I kdybychom řekli, že u psa jde o výjimečný případ domestikace, protože současně na jeho inteligenci klademe zase jiné nároky, nově zjištěný rozdíl ve velikosti mozku různých psích plemen nevysvětlíme.
Příslušný výzkum pochází (mj.) opět z budapešťské Eötvös Loránd University. Aby se autoři studie vyhnuli tomu, jak přepočítávat velikost mozku na hmotnost těla, vyšli z toho, že vlci zahrnutí do výzkumu měli v průměru 31 kg a objem mozku v průměru 131 cm krychlových. V případě psů podobné hmotnostní kategorie byl objem mozku jen asi tříčtvrtinový, přibližně 100 cm3.
Do výzkumu bylo zahrnuto 865 jedinců reprezentujících 159 psích plemen, přičemž 48 zvířat představovalo vlky. Mozky byly rekonstruovány i pomocí CT, čímž se zpřesnily údaje pouze počítané z rozměrů lebky (ve většině výzkumů se samozřejmě CT neprovádí).
Výsledky jsou ovšem dost podivné – specializace plemen, průměrná velikost vrhu a délka života jsou na zjištěné velikosti mozku víceméně nezávislé. Jak se zdá, šlechtění moderních plemen psů bylo doprovázeno zvětšováním velikosti jejich mozku, a to bez ohledu na to, k čemu přesně plemeno mělo sloužit. Možná, že prostě lidé na psy, kteří „zakládali linie“, kladli určité požadavky, schopnost nějak zaujmout ve složitějším sociálním prostředí, na výstavách, cvičácích, více reagovat na lidské signály, kdo ví…

László Zsolt Garamszegi et al, Evolution of relative brain size in dogs—no effects of selection for breed function, litter size, or longevity, Evolution (2023). DOI: 10.1093/evolut/qpad063
Zdroj: Eötvös Loránd University / Phys.org

Poznámky PH:
Velmi zajímavé (tedy pro toho, koho zajímá příslušná otázka, samozřejmě), velmi sporné, lze interpretovat mnoha způsoby. Přece jen ale je spousta jiných výzkumů s odlišnými výsledky (vyšší inteligence pracovních plemen). Potvrdí se tyto závěry v dalších studiích?
Snad: Nejprve tedy domestikace spojená s poklesem inteligence, v moderní době zase opačný trend (bereme-li tedy souvislost velikost mozku a inteligence). Podobné trendy ovšem mohly probíhat i v minulosti, třeba při šlechtění prvních ovčáckých/pasteveckých psů apod.
Role kvalitní výživy při šlechtění moderních plemen?
Ona ale i mnohá dnešní primitivní plemena typu husky či malamut jsou za posledních cca 100 let hodně vyšlechtěná/změněná.

E-kniha – texty o psech ze Sciencemag.cz sebrané, doplněné a uspořádané.
Psověda: Od domestikace vlka po psy u počítačů. 100 vědeckých studií o psech
Kdy lidé poprvé ochočili vlka? Kolik hraček znáš… Kolik slov se dokážou naučit geniální border kolie? Pozná se pes v zrcadle a má teorii mysli? Psi a matematika. Vnímají psi magnetické pole? Mohli by se dožívat 20 let? Genetické studie i experimenty zkoumající chování. Novinky o psech, které se v posledním desetiletí objevily ve vědeckých článcích. Psí zajímavosti z důvěryhodných zdrojů.
Nová vlna 2022, 150 ns
obalka-knihy

Objednávka na Palmknihy.cz
Objednávka na Kosmas.cz

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

One comment

  1. Jsem moderní člověk. Cha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *