Při vykopávkách ve starověkém městě Umm el-Marra (dnešní Sýrie, nedaleko Aleppa) byly objeveny hliněné předměty velké zhruba jako prsty. Vyryté symboly mohou být součástí nejstarší známé abecedy. Praví tisková zpráva Johns Hopkins University.
A dále podle příslušného oznámení. Písmo, které je datováno do doby kolem roku 2400 př. n. l., předchází ostatní známá abecední písma zhruba o 500 let a mění dosavadní poznatky archeologů o tom, odkud se abecedy vzaly, jak se sdílely napříč společnostmi a co to mohlo znamenat pro rané městské civilizace.
„Abecedy způsobily převrat v psaní tím, že ho zpřístupnily i lidem mimo královskou rodinu a společenskou elitu. Abecední písmo změnilo způsob, jakým lidé žili, jak přemýšleli, jak komunikovali,“ uvádí Glenn Schwartz, profesor archeologie na Univerzitě Johnse Hopkinse, který hliněné válečky objevil. „A tento nový objev ukazuje, že lidé experimentovali s novými komunikačními technologiemi mnohem dříve a na jiném místě, než jsme si dosud představovali.“
V Umm-el-Marra archeologové objevili hroby datované do starší doby bronzové. Jeden z nejzachovalejších hrobů obsahoval šest koster, zlaté a stříbrné šperky, hrot kopí a neporušené keramické nádoby. Vedle keramiky našli badatelé čtyři lehce vypálené hliněné válečky, na nichž bylo zřejmě abecední písmo. Datování nálezů bylo provedeno metodou C14.
Válečky byly perforované. Nejspíš je tedy provázek spojoval s nádobou a sloužily jako štítek, popisovaly obsah nádoby nebo to, komu patří.
Zdroj: Johns Hopkins University
Poznámky PH:
Ad „abecedy existovaly již v době 1900 př. n. l.“. Nejspíš míněno protosinajské písmo, spíš mladší (a to je nejasné, zda plně abecední).
Jinak to, že pár znaků jsou „písmena“ (hlásky?), to asi nic překvapivého není. Takto fonetické hodnoty měly i mnohé znaky v klínovém písmu, v hieroglyfech…
Zdroj výše uvádí, že nejstarší abecedy vznikly v „egyptské kulturní oblasti“. A že tedy „tato nejstarší abeceda“ asi čerpala z jiných zdrojů – čímž se nejspíš myslí klínopis. Nakonec v Ugaritu byla vytvořena abeceda právě na základě klínopisu, však je trochu i jedno (prostě: „některé znaky prohlásíte za písmena“); jenže Ugarit byl zničen při stěhování „mořských národů“ a na tuto tradici se pak nenavázalo. Zdroj může být libovolný; nebo abecedu ve smyslu podoby znaků mohl i někdo vymyslet „úplně od nuly“ (ale tyhle pokusy asi skoro nikdy úspěšné nebyly; jako výjimka se uvádí Korea).
Ad obrázky výše – možná je to celé trochu „nadinterpretované“, proč by to měla být nutně plnohodnotná abeceda?
Ad abeceda a „písmo přístupné komukoliv“. Něco na tom určitě je, ale… Dejme tomu: jak na tom byli s gramotností Féničané kolem r. 1000 př. n. l.? Měli plnohodnotnou abecedu (bez samohlásek tedy). V klasickém (starověkém) Řecku byli gramotní asi skoro všichni, alespoň ve smyslu čtení. Ale zase třeba v Evropě v raném středověku? A na druhé straně, dnes jsou v Číně lidé gramotní, i když příslušné písmo není abeceda.