Výzkumníci z kanadské Simon Fraser University navrhují další faktor, který mohl hrát roli při vyhynutí neandrtálců. Na rozdíl od Homo sapiens si prý nedokázali udělat žádnou pořádnou bundu do doby ledové.
Studie z Journal of Anthropological Archaeology porovnává nálezy sídlišť Homo sapiens a neandrtálců z doby, kdy oba druhy žily vedle sebe. Neandrtálci se více specializovali, především na lov velkých zvířat (to se obecně předpokládá). V jejich tábořištích prakticky nenacházíme pozůstatky zajíců, lišek, kun, lasiček a rosomáků. Zejména kožešina rosomáka prý hraje i dnes u obyvatel Arktidy významnou úlohu, používá se např. jako vložka do čepic/kapucí.
V nalezištích neandrtálců také scházejí kostěné jehly, které by umožňovaly si oděv sešít. I kdyby neandrtálci byli „chlupatější“ a lépe přizpůsobení chladnému klimatu (robustní podsaditá postava apod.), nakonec tyto adaptace bez technologií nestačily.
Zdroj: Phys.org
Poznámky:
Na druhé straně neandrtálci Evropu obývali nějakých 100 000 let, a to včetně období glaciálů, tj. předcházející chladná období dokázali přežít i bez sofistikovanějších oděvů.
Jako „obecnou informaci“ jsem měl v hlavě, že neandrtálci ale jehlu/šití používali. (Mohly se neandrtálské „jehly“ nedochovat, tj. tuto roli hrát třísky?)
Neandrtálci ale podle všeho od Homo sapiens některé technologie přebírali (a to i když je předtím sami nevynalezli), a to včetně třeba výroby uměleckých artefaktů. Proč si potom nešili oděvy? Autoři výše uvedeného článku připouštějí, že prostě nevědí. Možná neměli dostatečnou inteligenci nebo dostatečně šikovné prsty? Odkazovat se rozdílnou kulturní tradici v případě tak evidentně prospěšné technologie působí poněkud bezradně.
Dodatek na základě konzultací s odborníky: nálezy jehel s neandrtálci spojovány na jednom místě ve Francii jsou, ale nejsou žádné stopy, že by je sami vyrobili. Každopádně asi neandrtálci kostěné jehly nepoužívali stejně systematicky jako Homo sapiens.