Nejstarší mincovna ze starověké Číny

Až dosud jsme za nejstarší mince (v užším slova smysly) pokládali ty lýdské. Nyní archeologové při vykopávkách ve starověké slévárně bronzu v čínské provincii Che-nan našli nejstarší známou mincovnu z doby dynastie Východních Čou. Město Guanzhuang se nachází nedaleko Žluté řeky, vzniklo kolem roku 800 př. n. l. a zřejmě bylo regionálním centrem státu Zheng.
Slévárna se nacházela v blízkosti správního centra města. Rituální nádoby, nástroje a zbraně se zde začaly vyrábět kolem roku 770 př. n. l. Kromě keramiky, kovových úlomků a rozbitých nebo nedokončených bronzových artefaktů objevili vědci dvě bronzové mince a více než 50 hliněných forem, které byly používány k jejich odlévání. Tyto mince ovšem neměli nám známý tvar, připomínaly spíše „rýče“.
Radiokarbonové datování tohoto materiálu ukázalo, že slévárna přešla na ražbu mincí někdy mezi lety 640 a 550 př. n. l. Hliněné formy jsou zhruba jednotné, což svědčí o masové výrobě nejstaršího známého standardizovaného kovového platidla na světě (poznámka PH: ale viz dále). Zdá se, že slévárna/mincovna ukončila činnost někdy po roce 450 př. n. l., kdy bylo opuštěno i celé město.

Zhao, H., Gao, X., Jiang, Y., Lin, Y., Zhu, J., Ding, S., . . . Zhang, J. (2021). Radiocarbon-dating an early minting site: The emergence of standardised coinage in China. Antiquity, 1-18. doi:10.15184/aqy.2021.94
Zdroj: Archaeology.org, ArtNews.com a další

Poznámky PH:
V Lýdii byly objeveny mince datované do doby asi 660 př. n. l. (mimochodem ze slitiny zlata a stříbra, elektrum), prozatím mají tedy prvenství. Nicméně datování z Číny má být „bezpečné/potvrzené“.
Pod lýdským vlivem začali mince razit i Řekové (nejdříve v maloasijské Iónii).
Pojem „peníze“ můžeme ale asi používat už dříve, např. pro standardizované váhové jednotky stříbra v Mezopotámii od akkadské doby apod. (Mince by měla obsahovat vyraženou hodnotu a/nebo i znak toho, kdo ji garantuje; ale je to samozřejmě věc definice.)
Stát Zheng: Čeng, ve střední Číně, jeden ze států období Jar a podzimů (722–481 př. n. l.). Guanzhuang = Kuang-čung.
Čína vstoupila do doby železné – v tom smyslu, že zde tento kov začal převládat nad bronzem – až někdy kolem r. 300 př. n. l., i když předměty ze železa jsou datovány již do cca 6. stol. př. n. l. (i tato data se ovšem uvádějí různě).

Jak byl vyroben Disk z Nebry

Disk z Nebry (Nebra Sky Disc), starý více než 3 600 let (dle převládajícího názoru), …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *