Archeologové objevili v Arabské poušti asi 8-9 tisíc let starou rytinu lovce, který se chystá ke střelbě z luku. Na rytině v pískovci ho provází 13 zvířat, téměř jistě psů; dva jsou navíc s postavou propojeni čárou mezi svými krky a pasem člověka, což téměř jistě budou vodítka.
Podle nové studie jde o vůbec nejstarší vyobrazení psů, uvádí Melinda Zeder, archeoložka ze Smithsonian Institution National Museum of Natural History ve Washingtonu. Nejde jen o samotnou domestikaci (ta je jistě staršího data), ale i o to, že tito psi byli používáni k lovu a navíc asi prošli výcvikem.
Příslušný nález pochází z pískovců ve vyschlém říčním údolí v Shuwaymis na severozápadě dnešní Saudské Arábie. V minulosti zde byly mnohem častější sezónní srážky a některá místa pokrývala hustší vegetace. Po roce 7000 př. n. l. žili v oblasti lovci a pastevci. Z trochu pozdější doby známe z oblasti další rytiny psů se shodnými anatomickými rysy – středně velcí, spíše lehce stavění, špičaté uši, krátký čenich a nahoru stočený ocas. Připomínají dnešního kanaánského psa, národní izraelské plemeno. Na některých vyobrazeních jsou hafani znázorněni, jak pomáhají při lovu gazel nebo divokých oslů.
I když místní „psí umění“ je zřejmě staré nejméně 8-9 tisíc let, přece jen jde o rytiny, které neumíme datovat přesně a přímo. Stáří odhadujeme z vazeb na další nálezy, vývoje stylu, míry zvětrání skály apod. Pomineme-li tyto nálezy, nejstarší vyobrazení psů pocházejí z (jednoznačněji datované) keramiky z území dnešního Íránu, která je z doby asi 6000 př. n. l. Bez ohledu na přesné datování je ale v případě nálezů z Arabské pouště nesporné prvenství vodítek – ta jinak známe až z vyobrazení v Egypta z doby asi 3500 př. n. l.
Vědci dodávají, že místní psi mohli být i nezávisle domestikováni z poddruhu arabského vlka, tj. byli by rovnou adaptováni na lov v (polo)pouštních podmínkách.
Paul Tacon, archeolog z Griffith University (Gold Coast, Austrálie) dodává, že ovšem i vodítka mohou vyjadřovat jen symbolickou vazbu mezi lovcem a některými ze psů (třeba se dvěma konkrétními zvířaty, které měl zvlášť rád), to tak ale na pohled nevypadá – viz následující video se samotným obrázkem.
Zdroj: Science AAAS
Poznámky:
Vypadá docela překvapivě, že neznáme žádné starší vyobrazení psa. Na druhé straně, kolik kreseb/rytin známe třeba z evropského mezolitu jako celku? Někdy se domestikovaní psi/šakali spatřují na reliéfech v Gobekli Tepe. Psy určitě chovali v době asi 9000 př. n. l. nedaleko žijící protoneolitici natufské kultury, ale žádné vyobrazení z té doby (asi) neznáme.
Lidé psy nejen vědecky zkoumají, ale i mají rádi: Azyl opuštěných zvířat v Libni: sbírka Psí přání
Psí útulek Libeň
Psí kusy lásky pro psy v útulcích