Dosud nejhmotnější známá černá díra vydá prý za asi 40 miliard (billions) Sluncí. Což současně znamená asi 2/3 hmotnosti všech hvězd v Mléčné dráze – takto řečeno to zní ještě impozantněji. Takovou hmotnost změřili u objektu v jádru kupy (cluster) galaxií Abell 85. Co se týče velikosti (poznámka PH: míněno pravděpodobně horizontu), černá díra má mít zhruba objem Sluneční soustavy.
Kupa galaxií Abell 85 se nachází ve vzdálenosti asi 700 milionů světelných let od Země. V centru kupy se nachází obří eliptická galaxie Holm 15A, která sama vznikl kolizí nejméně 8 menších galaxií – to samo o sobě zvedne velikost centrální černé díry jen asi o jeden řád v důsledku sloučení původně nezávislých černých děr (pokud všechny splynou, což se zde asi stalo), finálně pak ovšem příslušné závislosti sotva budou takto jednoduše lineární. Z rotace hvězd této galaxie kolem centrálního objektu vědci vypočítali i hmotnost černé díry. Kolem centrální černé díry se mimochodem nachází celkem prázdný prostor, což má řadu příčin – samotnou černou díru i to, že v eliptických galaxiích bývá méně mezihvězdného plynu, což limituje tvorbu nových hvězd.
Eliptická galaxie může být i budoucností Mléčné dráhy poté, co (zřejmě) splyne s galaxií Andromeda; předpokládá se, že kolize začne asi za 4,5 miliard dlet a skončí cca o 5 miliard let později. V prostředí clusterů galaxií se pak eliptické galaxie znovu srážejí a vytvářejí ještě větší objekty, jako je Holm 15A. Z centra galaxie mizí hvězdy jednak proto, že je rostoucí černé díry pohlcují, ale i kvůli tomu, že kolize je vymršťují do vzdálenějších oblastí, mnohdy až na samotný okraj galaxie. Jádro obřích galaxií tak bývá relativně prázdné.
Studie byla prozatím publikována na preprintovém serveru arXiv (bez odborné oponentury), připravena je pro The Astrophysical Journal. Měření byla provedena pomocí dalekohledu VLT (Very Large Telescope), který provozuje Evropská jižní observatoř (ESO).
Zdroj: Astronomy.com a další
Poznámka PH: Z dalšího dohledávání plyne, že podobná zpráva se objevila už letos v srpnu. Možná je nový nebo nějak zpřesněný (či jinou metodou ověřený) samotný odhad hmotnosti (nebo velikosti, „objemu“?), nicméně i číslo 40 miliard Sluncí bylo v této souvislosti uváděno již v srpnu.
Mléčná dráha má 200-300 miliard hvězd. 40 miliard nejsou 2/3
To je asi myšleno hmotnostně a ne počtem kusů…
Není to chyba v matrixu?
Jiste, 40 miliard Sluncí… 2/3 hmotnosti naší galaxie. Jsou daleko hmotnejsi hvězdy pánové. Nevidim na tom zadnou chybu.
V Mléčné dráze je dle různých odhadů 200-400 miliard hvězd. A odhadovaná hmotnost je 890 miliard sluncí…Takže hmotnost oné černé díry rozhodně NEPŘEDSTAVUJE 2/3 hmotnosti všech hvězd v Mléčné dráze :-D. Ve skutečnosti je to necelých pět procent hmotnosti hvězd v naší galaxii.