Astronomové objevili oblaka hustého a studeného plynu, která byla vystřelena z nitra Mléčné dráhy. Příslušný mechanismus zatím není znám, ale podle autorů výzkumu by mohl tento jev mít význam i co se týče scénářů popisujících budoucnost galaxií. Tímto způsobem se totiž ztrácí hmota potřebná k tvorbě nových hvězd a v od určité hranice pak ve stárnoucích galaxiích hvězdotvorba zřejmě de facto ustává. Bude se to týkat i Mléčné dráhy?
Větry v centru naší Galaxie zajímají vědce už asi 10 let od objevu tzv. Fermiho bublin (jakési dva nafouklé balóny horkého plynu kolem centrální černé díry, která je zřejmě odpovědná za jejich vznik; Fermiho bubliny produkují především záření gama). Nové zjištění ukazuje, že proudící plyn ale může být i chladný a hustý – kvůli větší hustotě je pohyb těchto výtrysků pak pomalejší.
Není jisté, zda za pozorované výtrysky je odpovědná centrální černá díra, stejně dobře to mohou být i jiné velmi hmotné hvězdy, jichž jsou v centru Mléčné dráhy tisíce.
Podobné jevy jsme dokázali zaznamenat i v jiných galaxiích, prozatím ale pouze v těch, které mají centrální černou díru mnohem hmotnější, než je naše černá díra Sagittarius A*. V těchto galaxiích také probíhá intenzivnější hvězdotvorba, jsou aktivnější a je v nich pro výtrysky k dispozici více materiálu. V případě Mléčné dráhy budeme moci tyto procesy samozřejmě studovat mnohem detailněji (i když si nejsme jisti, zda za nimi ve všech případech stojí stejné mechanismy).
Pozorování bylo provedeno pomocí radioteleskopu Atacama Pathfinder EXperiment (APEX), který provozuje Evropská jižní observatoř (ESO).
Cold gas in the Milky Way’s nuclear wind, Nature (2020). DOI: 10.1038/s41586-020-2595-z , www.nature.com/articles/s41586-020-2595-z
Zdroj: Australian National University/Phys.org