Vlci žijící na dalekém severu jsou mohutnější než jejich kolegové z mírného pásma. Má to nespornou logiku, vztah mezi povrchem a objemem těla a z toho vyplývající schopnost se zahřát atd. Jedná ale opravdu o obecné pravidlo?
Nová studie vedená vědci z University of Alaska Fairbanks a University of Reading nicméně zpochybňuje Bergmannovo pravidlo, zásadu původem již z 19. století, podle níž mají zvířata žijící ve vysokých zeměpisných šířkách a chladnějším podnebí tendenci být větší než jejich blízcí příbuzní žijící v teplejším klimatu.
„Naše studie ukazuje, že evoluci různých tělesných velikostí u dinosaurů a savců nelze redukovat na pouhou funkci zeměpisné šířky nebo teploty,“ uvedla hlavní autorka článku Lauren Wilsonoz University of Alaska Fairbanks „Zjistili jsme, že Bergmannovo pravidlo platí pouze pro podmnožinu homeotermních živočichů (těch, kteří si udržují stabilní tělesnou teplotu, „teplokrevných“), a to navíc pouze tehdy, pokud bereme v úvahu teplotu a ignorujeme všechny ostatní klimatické proměnné. To naznačuje, že Bergmannovo „pravidlo“ má být ve skutečnosti spíše výjimkou než pravidlem.“
Soubor dat zahrnoval nejsevernější vědcům známé dinosaury z aljašské formace Prince Creek. Zažívali mrazivé teploty a sněžení. Přesto vědci nezjistili u žádného z arktických dinosaurů výrazný nárůst tělesné velikosti/hmotnosti.
Dále se vědci pokusili o stejné hodnocení u moderních savců a ptáků, potomků prehistorických savců a dinosaurů. Výsledky byly do značné míry stejné: zeměpisná šířka nebyla prediktorem tělesné velikosti u moderních druhů ptáků a savců. Mezi velikostí těla moderních ptáků a teplotou existoval malý vztah, ale u pravěkých ptáků tomu tak nebylo.
Lauren N. Wilson et al, Global latitudinal gradients and the evolution of body size in dinosaurs and mammals, Nature Communications (2024). DOI: 10.1038/s41467-024-46843-2
Zdroj: University of Alaska Fairbanks / Phys.org, přeloženo, zkráceno
Poznámka PH: Na druhé straně – vyšší zeměpisné šířky dnes ze „zvířat“ obývají téměř výlučně teplokrevní živočichové, takže příslušné „pravidlo“ celkem dobře popisuje současný svět.