periodická tabulka
autor: Offnfopt, zdroj: Wikipedia, licence obrázku public domain

Povlak z tekutého kovu proti mikrobům

Z kapalného gallia lze vytvořit speciální povlak, který dává tkaninám a dalším materiálům antimikrobiální vlastnosti včetně antivirových. Jako možné uplatnění se uvádějí nejen samotné oděvy, ale třeba i obličejové masky nebo ložní prádlo v nemocnicích.
Vědci z North Carolina State University, Sungkyunkwan University (Korea) a RMIT University (Austrálie) nejprve smíchali kapalné gallium s ethanolem a pomocí zvukových vln vytvořili speciální nanočástice Ga (tzv. sonifikace). Suspenze se pak prostě nalila na tkaninu, poté, co se ethanol odpařil, nanočástice přilnuly k povrchu a vytvořily dostatečně rovnoměrný povlak. Jak uvádí tisková zpráva North Carolina State University, dosud se jako antimikrobiální povlak zkoušelo hlavně stříbro a měď. U nich byl ale problém právě s přilnavostí a právě s tím, aby povrch pokryly dostatečně rovnoměrně.
Také nová technologie ovšem s mědí počítá (poznámka PH: gallium samo o sobě by nejspíš účinné vůbec nebylo?). Tkanina pokrytá galliem je pouze meziproduktem. Látka se pak totiž ještě ponořila do roztoku síranu měďnatého, přičemž došlo k částečné substituci a vznikla jakási slitina. Vědci pak otestoval antimikrobiální vlastnosti tkaniny tím, že jí vystavili třem běžným bakteriím: Staphylococcus aureus, Escherichia coli a Candida albicans. Tyto druhy se na nepotažených látkách agresivně množí. Tkanina potažená slitinou mědi a gallia zlikvidovala více než 99 % patogenů během pěti minut, což bylo výrazně více než starší typy tkanin s mědí. Během pěti minut dokázal povlak zlikvidovat i viry chřipky nebo koronavirus. Dalším plánem je připravit stejným postupem směs gallia se stříbrem.

Ki Yoon Kwon et al, A Liquid Metal Mediated Metallic Coating for Antimicrobial and Antiviral Fabrics, Advanced Materials (2021). DOI: 10.1002/adma.202104298
Zdroj: North Carolina State University / Phys.org

Komety, izotopy a pozemská voda – je to celé komplikované

Pozemská voda je do nějaké (značné?) míry kometárního původu, tak jsme to všichni čítávali. Jenže …

3 comments

  1. Pavel Nedbal

    Ještě upozornění – galium není příliš zdravé, minimálně dermatologicky poškozuje. Ani malá množství nepatří na textil určený ke kontaktu s tělem. Tak raději to stříbro.

  2. Pavel Houser

    vidite, to mi prijde necekane – protoze dnes bych cekal spise „posedlost opacnym smerem“, jen aby to nebylo potencialne toxicke. ale mozne ve slitinach se gallium chova jinak (asi jako rtut neni, nebo aspon skoro neni toxicka v amalgamech?)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *