Vydra malá, autor obrázku: ArtMechanic, zdroj: Wikipedia, licence obrázku CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Proč si vydry pohazují s kameny?

Mořské vydry používají nástroje celkem jednoznačně k tomu, aby se dostaly k potravě, smysl jejich počínání nevzbuzuje další otázky. Jenže i různé druhy říčních vyder si hrávají s kameny, alespoň v zoologických zahradách. Proč to vůbec dělají?
Zůstaňme u chování vyder v zajetí. Vědci z University of Exeter nyní podrobně sledovali, jak si vydry s kameny všemožně pohazují a žonglují. Zjistili, že ti, kdo si hráli častěji, nebyli šikovnější – což se pak ověřovalo u pokusů, kdy se vydry měly dostat k potravě. Tím zřejmě odpadá verze, že by se na kamenech vydry cvičily, aby se pak třeba lépe dokázaly otevřít škebli.
Naopak studie ukázala, že vydry s kameny nejvíc žonglují, když mají hlad, respektive když se blíží doba pravidelného krmení. Jedná se tedy o vyjádření vzrušení, dalo by se to ale označit i za neurózu. Zajímavé ovšem bylo to, že mladé, ale i staré vydry žonglovali více než dospělci (možná ovšem proto, že ti měli prostě více starostí s péčí o mláďata). Na pohlaví přitom nezáleželo.
Test byl proveden u asijských vyder druhů Aonyx cinereus (vydra malá) a Lutrogale perspicillata (vydra hladkosrstá). První se živí spíše kraby a měkkýši, druhý druh rybami. Dejme tomu, že vydra malá tak potřebuje být šikovnější, nicméně s kameny si oba druhy hrají ve stejné míře (viz i výše).

Mari-Lisa Allison, Rebecca Reed, Emile Michels, Neeltje J. Boogert. The drivers and functions of rock juggling in otters. Royal Society Open Science, 2020; 7 (5): 200141 DOI: 10.1098/rsos.200141
Zdroj: University of Exeter/ScienceDaily

Ukázka vydřího žonglování na YouTube

A zde pro změnu vydra mořská hrající basket (zajímavý je moment, kdy když se netrefí do koše, vše opakuje)

Poznámka: Hrají si s kameny v zajetí i naše vydry říční?

Webbův dalekohled objevil velké množství plynů bohatých na uhlík, které slouží jako ingredience pro budoucí planety

Planety vznikají v discích plynu a prachu, které obíhají kolem mladých hvězd. Cílem projektu MIRI …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *