Řada virů v napadených buňkách zpomaluje až zastavuje syntézu hostitelových proteinů a namísto toho spustí výrobu proteinů viru; oba typy metabolických drah si konkurují. Na Goethově univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem ale nyní zjistili, že SARS-CoV-2 funguje jinak. Sandra Ciesek a její kolegové studovali chování viru pěstovaného na lidských buňkách tlustého střeva. Pomocí speciální varianty hmotností spektrometrie (tzv. metoda meProd) měřili rychlost syntézy proteinů v buňkách. Výsledkem analýzy je, že koronavirus spouští syntézu vlastních proteinů, aniž by vypínal syntézu proteinů hostitele, takže v infikovaných buňkách celkové rychlost proteosyntézy roste. Tímto směrem by mohla být cílit i léčba.
Již 24 hodin po infekci jsou patrné i následující změny buněčné aktivity; dochází ke snížení metabolismu cholesterolu, naopak se zrychluje metabolismus sacharidů a výroba RNA. Množení virů v laboratorní kultuře se podařilo zastavit pomocí inhibitorů těchto procesů. Jednou z látek, která takto zaúčinkovala, byla i obyčejná 2-deoxy-D-glukóza, která narušuje metabolismus sacharidů (vstupuje do příslušných procesů namísto glukózy, ale reakce se pak v určitém místě kaskády zastaví). Americká společnost Moleculin Biotech má již navíc schválenou podobně fungující látku WP1122 a oznámila, že se s ní chystá na klinické testování. Nadějný by mohl být i Ribavirin kanadské společnosti Bausch Health Americas.
Denisa Bojkova, Kevin Klann, Benjamin Koch, Marek Widera, David Krause, Sandra Ciesek, Jindrich Cinatl, Christian Münch, SARS-CoV-2 infected host cell proteomics reveal potential therapy targets. Nature (2020). DOI: 10.1038/s41586-020-2332-7
Michael Klompas et al. Universal Masking in Hospitals in the COVID-19 Era, New England Journal of Medicine (2020). DOI: 10.1056/NEJMp2006372 Sebastian
Hoehl et al. Evidence of SARS-CoV-2 Infection in Returning Travelers from Wuhan, China, New England Journal of Medicine (2020). DOI: 10.1056/NEJMc2001899
Zdroj: Goethe University Frankfurt am Main/Phys.org
Poznámky PH:
Jak by se vlastně účinná látka dostala přesně na místo určení? Nebo by člověk prostě spolkl pilulku a metabolismus sacharidů si zpomalil plošně?
Možná i kvůli změnám v metabolismu sacharidů je koronavirus speciálně nebezpečný lidem, kteří jej mají již narušený tak jako tak – diabetikům?
2-deoxy-D-glukóza, respektive od ní odvozené další látky, se používají v zobrazovacích technologiích, a to i v živých organismech. V podstatě je tato sloučenina již tedy také schválena, i když nikoliv přímo jako léčivo.
Nedala by se ta 2-deoxy-D-glukóza použít v léčbě obezity?
nevim. ona ta glukoza tam zustane. muze to treba fungovat i podobne jako diabates 1. typu…?