Viry, zdroj: Pixabay. Pixabay License. Volné pro komerční užití

Proti koronaviru zřejmě pomáhá selen

Hladina selenu v těle zřejmě celkem podstatně ovlivňuje šanci přežít infekci COVID-19. Čína v tomto ohledu představuje ideální laboratoř, protože v rámci jediné země existuje v příjmu selenu obrovská variabilita. Je to dáno především rozdílným obsahem selenu v půdě v různých částech Číny, z čehož pak vyplývá, kolik tohoto prvku se dostane do potravního řetězce.
Zdrojem selenu jsou pro člověka mj. ryby, vnitřnosti, ořechy a obilniny. Již dříve se ukázalo, že množství přijatého selenu ovlivňuje smrtnost na HIV. Čím více tohoto prvku, tím déle lidé s AIDS dokáží přežívat. Studie University of Surrey se nyní proto soustředila i na možnou souvislost mezi selenem a průběhem onemocnění koronavirem. V Číně existuje pás s deficitem selenu, který se zhruba táhne od severovýchodu na jihozápad země. Do studie byla zařazena veřejně dostupná data z míst, kde se epidemie rozvinula (alespoň 40 případů na město nebo 200 na větší oblast). Nejvíce selenu se v Číně konzumuje ve městě Enshi v provincii Hubei (Poznámka PH: čínské názvy zde ponechány v anglické transkripci bez pokusu je převádět na různé transkripce používané v češtině. Hlavním městem provincie Hubei je Wuhan, respektive Wuchan.) se nemocní uzdravovali mnohem rychleji než v jiných oblastech provincie. Naopak v provincii Heilongjiang, kde je jeden z nejnižších příjmů selenu na světě, byla smrtnost oproti průměru za všechny čínské provincie mimo Hubei (tam epidemie vypukla, čili má jít oproti zbytku země o speciální případ) až pětkrát vyšší. Studie také nepočítala jenom s odhadovaným příjmem selenu v daném místě, ale využívala se i dostupná data o obsahu selenu v těle stanoveného z vlasů.
Autoři výzkumu upozorňují, že zjistili spíše korelaci než nutnou kauzalitu a výsledky jsou pouze předběžné. Není přesně jasné, jak selen před koronavirem chrání, možná jen tak, že lidé jsou pak „celkově zdravější“ a odolnější (selen mj. funguje jako antioxidat a chrání kardiovaskulární systém). Nicméně vzhledem k tomu, že dřívější studie zjistily souvislost mezi hladinou selenu a odolností k HIV, o náhodu asi nepůjde. Možný mechanismem podle autorů studie je např. ochranný účinek selenu před oxidativním stresem vyvolaným RNA viry nebo vliv selenu na virově kódóvané proteiny (peroxidázy – „selenium-dependent glutathione peroxidases“).

Jinsong Zhang et al. Association between regional selenium status and reported outcome of COVID-19 cases in China, The American Journal of Clinical Nutrition (2020). DOI: 10.1093/ajcn/nqaa095
Zdroj: University of Surrey/MedicalXpress.com a další

Poznámky PH:
Nicméně to asi nemá znamenat, že by mělo smysl začít do sebe cpát selen při diagnóze onemocnění? Nebo ano? Abstrakt studie ani tisková zpráva University of Surrey se o tom nezmiňuje.
Selen podle všeho zvyšuje i šanci přežít virové krvácivé (hemoragické) horečky nebo rakovinu jater vyvolanou hepatitidou B. A také chřipku typu A a jiné RNA viry. Shrnuto: selen se zdá být významný faktor při infekci i vzájemně nepříbuznými viry.
Experimentuje se se šlechtěním obilovin obsahujících selenu. Ve Výzkumném ústavu bramborářském v Havlíčkově Brodě proběhl i projekt šlechtění brambor s vyšším obsahem selenu (Wikipedia.cz). Selen je k dispozici v řadě potravinových doplňků. Potíž je ale v tom, že při překročení ideální dávky začne být selen rychle zase škodlivý.

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

One comment

  1. Pavel Houser

    viz take: Pavla Vašková: Selen v lidské výživě, Masarykova univerzita 2006
    https://is.muni.cz/th/d5vk3/selen_v_lidske_vyzive.pdf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *