O tom, zda a jak psi nebo jiná zvířata rozlišují pravou a levou (tj. primárně asymetrie mozku), byla provedena již celá řada studií. Deborah Wells na The Conversation se pokouší o shrnutí.
Dosavadní testy zahrnovaly mj. volbu tlapy při přidržení hračky, přitahování pamlsku nebo odstraňování předmětu z těla. Zaznamenával se první krok, který pes udělal při chůzi po schodech. A samozřejmě podávání packy člověku.
Nejprve k otázce, zda nějaká asymetrie u psů vůbec existuje (tím se nemyslí, zda praváků je více než leváků, ale samotné rozdělení; u lidí je leváků stále mnohem víc než těch, kdo používají obě ruce cca stejně; dle statistik zmíněných v citovaném textu je u lidí leváků 10–13 %, mimochodem mnohem víc mezi muži, ale „obourukých“ lidí je jen naprosté minimum). Výsledky ukazují, že ano; psi nebývají „oboutlapí“, ale levou a pravou jich, na rozdíl od lidí, preferuje přibližně stejně.
Rozdíly v používání tlapek u psů závisejí i na složitosti úkonu. Jednoduché úkoly typu stabilizace různě se točících či kymácejících hraček provádí pes málem náhodně. Při podávání packy už ale oboutlapých psů moc není, každý se naučí spíše jednu variantu.
Několik studií poukazuje na výrazné rozdíly mezi pohlavími v preferenci tlapek. Fenky mají větší tendenci být praváky (a naopak). Tento rozdíl mezi pohlavími byl objeven i u jiných druhů, včetně domácí kočky (viz též u člověka méně leváků mezi ženami). Proč by se samci a samice měli lišit ve stranové preferenci, to ovšem moc jasné dosud není, logicky mezi vysvětlení patří hormonální faktory a rozdíly v anatomii mozku.
Příslušné experimenty mají i jiný význam, než že je to celé zajímavé, eventuálně i zábavné. Preference tlapek nám totiž mohou napovědět, jaké emoce zvíře prožívá. Stejně jako u lidí se levá strana psího mozku – která ovládá pravou stranu těla – více zabývá zpracováním pozitivních emocí. Naproti tomu pravá strana se spíše zaměřuje na negativní emoce, např. strach nebo úzkost. To, kterou tlapku pes používá, nám proto může poskytnout určitý náhled na to, jak se zvíře cítí. Například pes, který k plnění úkolu používá levou tlapu, může prožívat více negativních emocí. (Poznámka PH: ovšem s řadou možných výhrad.)
D. Wells tvrdí, že dle jejich vlastních výzkumů jsou psi-leváci „pesimističtější“ (např. pomaleji, nejistěji se přibližují k prázdné misce s potravou na nezvyklém místě) než psi praváci nebo psi ambilaterální (nepreferující žádnou stranu). Dále pak ambilaterální psi reagují více na bouřky/ohňostroje. Jsou bázlivější a současně mohou být agresivnější.
Nakonec z výše uvedeného lze zřejmě vyvodit i nějaké praktické závěry, ať už jde třeba o pomoc psům v útulcích, ale i třeba pro výběr pro výcvik vodicích psů. Nicméně spoléhat se na to za současného stavu poznání rozhodně nedá (ve smyslu „tento pes se cítí dobře, tento je ve stresu“), respektive jiné způsoby povedou ke spolehlivějším výsledkům, toto má nicméně snad smysl jako pomocné kritérium. Navíc stranová asymetrie se může projevovat nejenom tlapami, ale i způsobem čenichání nebo vrtěním ocasu. Psi prý obvykle vrtí ocasem doleva (což naznačuje pozitivnější emoce), když vidí svého majitele, ale doprava (tj. opak), když potkají neznámého dominantního psa.
Zdroj: Deborah Wells: Are dogs left- or right-handed? What the science says, The Conversation/Phys.org
Poznámka PH: Stranová asymetrie u psů ovšem podle mě dost závisí i na stranové asymetrii člověka/lidského světa. Jak majitel vodí psa po chodníku a jak jindy. Jak podám psovi ruku (jakou packu očekávám, že mi podá on). Když hodím míček pravou rukou, kam s větší pravděpodobností poletí. Z jaké strany budu psa spíš drbat za ušima. Atd. Zajímavé by bylo zkusit, jak se v tomto liší psi leváků.
Zájemci o psovědu by neměli minout: Entry with Dog only
Série videí/prezentací z Dog Ethology Conference na Eötvös Loránd University, jednoho ze současných center těchto výzkumů
E-kniha – texty o psech ze Sciencemag.cz sebrané, doplněné a uspořádané.
Psověda: Od domestikace vlka po psy u počítačů. 100 vědeckých studií o psech
Kdy lidé poprvé ochočili vlka? Kolik hraček znáš… Kolik slov se dokážou naučit geniální border kolie? Pozná se pes v zrcadle a má teorii mysli? Psi a matematika. Vnímají psi magnetické pole? Mohli by se dožívat 20 let? Genetické studie i experimenty zkoumající chování. Novinky o psech, které se v posledním desetiletí objevily ve vědeckých článcích. Psí zajímavosti z důvěryhodných zdrojů.
Nová vlna 2022, 150 ns
Zajímalo by mě, nakolik jsou takové testy „praváctví“ a „leváctví“ spolehlivé. Já jsem pravák, ale když jsem jednou zkusil sadu testů, jak to zjistit, tak jsem přesně podle jedné poloviny byl pravák a podle druhé levák.