Sojka kalifornská (Aphelocoma californica, sojka západní), obecně nespolečenský pták, se dokáže učit stejně dobře jako jiný druh sojky, který žije ve skupinách. Vědci logicky očekávali, že sociální sojka mexická (Aphelocoma wollweberi) bude v jejich experimentu dosahovat lepších výsledků. Výzkum tak ilustruje, že spojení mezi sociálním chováním a evolucí inteligence (předpokládaná větší velikost/složitost skupin předků člověka oproti předkům šimpanzů apod.) je dost komplikované. Dává sice smysl předpokládat, že společensky žijící druhy budou chytřejší, protože jednotlivci musejí dokázat spolupracovat a učit se od sebe, stejně jako zkoušet oklamat své kolegy a naopak prohlédnout jejich triky, tato studie to ale nepotvrdila.
Vědci vycvičili „demonstrační“ ptáky obou druhů, jak otevřít zamčené dveře skrývající potravu, a pak zkoumali schopnosti učení volně žijících ptáků. Důležité je, že mexické sojky a kalifornské sojky si jsou jinak blízce příbuzné, vedou podobný styl života a mají podobné nároky na obživu. Obě se živí plody stromů, jako jsou žaludy a ořechy, jsou potravní oportunistické (generalisté) a mají rády suchá, otevřená stanoviště borovic a dubů. Mají však velmi odlišné sociální systémy: sojky mexické se sdružují do skupin po 5 až 30 jedincích, zatímco relativně nespolečenské sojky kalifornské žijí převážně jen s jedním partnerem. Za rozdíly v jejich kognitivních schopnostech by tedy mohla odpovídat právě socialita.
Ukázalo se, že oba druhy se dokážou stejně úspěšně učit pozorováním, ale i přicházet s vlastními inovacemi, jak se přes zámky dostat co nejlépe k potravě. Je ovšem pravda, že sojky mexické měly spíše tendenci pozorovat chování ostatních ptáků, zatímco sojky kalifornské preferovaly přijít na vše vlastním úsilím. Ptáci z obou druhů se také stejně vyhýbali interakci s mechanismem, u něhož se už krmil jiný pták.
Kelsey B. McCune et al, Social behavior mediates the use of social and personal information in wild jays, Scientific Reports (2022). DOI: 10.1038/s41598-022-06496-x
Zdroj: Oregon State University / Phys.org