Credit: Eötvös Loránd University

Spí vlci podobně jako psi?

Domestikace změnila v řadě ohledů vlčí mozek. Projevují se vzniklé rozdíly i na tom, jak oba (pod)druhy spí? V této souvislosti se mj. uvádí, že psi podle všeho sdílejí část vzorců spánku s člověkem. Například je známo, že psi spí podobně jako lidé méně hluboce, když se dostanou do neznámého prostředí.
U vlků byly provedeny genetické, behaviorální či metabolické studie, dosud ale prakticky nikoliv mapování samotných neurologických procesů. V nové studii vědci z budapešťské Eötvös Loránd University použili neinvazivní měření EEG pomocí elektrod umístěných na kůži a zkoumali spánek 7 mladých vlků. Všichni byli intenzivně socializováni, takže pokus proběhl bez problémů. Vlci byli během pokusů obklopeni známými lidmi, ošetřovatelé je vždy hladili a mluvili s nimi, dokud se neuklidnili a neusnuli, stejně tak je pak znovu takto „uspali“ při každém probuzení.
Výsledek: u vlků se vyskytují stejné fáze spánku dříve zaznamenané u psů, tedy ospalost/usínání, hluboký spánek a fáze REM. Mladá zvířata měla vzorec podobný, vlci ale mají o něco delší fázi REM a u starších zvířat se pak tento rozdíl mezi psy a vlky dále zvyšuje. Podíl REM fáze má vliv na konsolidaci paměti, u člověka závisí na věku (s věkem klesá), ale třeba i na míře stresu.
Jedná se pouze o první výzkum tohoto typu, testovaných subjektů bylo pro nějaké dalekosáhlé závěry moc málo a vlci také byli mladí. Experiment se dá ovšem snadno opakovat i různě modifikovat…

Vivien Reicher et al, Non-invasive sleep EEG measurement in hand raised wolves, Scientific Reports (2022). DOI: 10.1038/s41598-022-13643-x
Zdroj: Eötvös Loránd University / Phys.org

Poznámky PH:
Věk psů/vlků je zde samozřejmě klíčový, viz i to, jak se mění spánkové vzorce v průběhu věku u člověka. Kdybychom to brali tak, že pes je „vlk, který nikdy nedospěje“ a předpokládali analogii s poklesem podílu REM fáze v průběhu vývoje člověka, pak by se dalo očekávat, že psi budou mít oproti stejně starým vlkům větší podíl REM fáze. A vida, vyšlo to naopak. Což ale může odpovídat tomu, že vlk v jiném ohledu dospívá pomaleji než pes (rozmnožování až tak ve 3 letech).
S evolučními změnami určitě souvisejí i proměny spánku u člověka. Ještě před ovládnutím ohně a z toho vyplývající možnosti ponocovat došlo u našich předků k výrazné změně, když „slezli ze stromů“ (šimpanzi si dělají hnízda ve větvích stromů; zde musel mít spánek jinou podobu z hlediska samovolných pohybů/vypnutí/ovládání motoriky, hrozí riziko pádu).

E-kniha – texty o psech ze Sciencemag.cz sebrané, doplněné a uspořádané.
Psověda: Od domestikace vlka po psy u počítačů. 100 vědeckých studií o psech
Kdy lidé poprvé ochočili vlka? Kolik hraček znáš… Kolik slov se dokážou naučit geniální border kolie? Pozná se pes v zrcadle a má teorii mysli? Psi a matematika. Vnímají psi magnetické pole? Mohli by se dožívat 20 let? Genetické studie i experimenty zkoumající chování. Novinky o psech, které se v posledním desetiletí objevily ve vědeckých článcích. Psí zajímavosti z důvěryhodných zdrojů.
Nová vlna 2022, 150 ns
obalka-knihy
Objednávka na Palmknihy.cz
Objednávka na Kosmas.cz

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

3 comments

  1. Stanislav Florian

    Pes je roky chováním páníčků ujišťován, že o jeho potřeby bude vždy a dobře postaráno. Čili polobdělé fáze spánku nepotřebuje, žádné nebezpečí nehrozí. Na pohlazení ve spánku nereaguje, nebudí se, ví, že je vše OK.
    Půlroční štěně ( rasa Jack Russell) měl v 5 hodin ráno už dobrou náladu, ve skoro 13 letech ( má odpovídat věku člověka 70 let) spí dobře, prospí i 10 hodin souvisle, má tedy delší i fázi spánku REM.
    No a páníček sedmdesátník spí čím dál tím hůř.
    Nejen, že pes přejímá režim od člověka, dobré by to bylo i naopak.
    Vlk se množí až ve 3 letech hlavně proto, že ve smečce se množí alfa pár a srýčkové a tetičky pomáhají smečku zajišťovat a nemnoží se. Stát se alfa párem vyžaduje čas, kondici a schopnosti.
    https://www.peliskydog.cz/blog/jak-vypocitat-vek-psa/
    Velcí psi srovnatelní s vlkem ( ten má dospívat ve 3 letech) dospívají v 18-24 měsících, což není velký rozdíl od vlků s přihlédnutím k tomu, že psi jsou od mládí dobře krmeni včetně minerálů a vitamínů.

  2. tak ale psa zase lide meli (prevaznou dobu domestikace) na to, aby hlidal, at uz primo lidi nebo stado/majetek. to, zda se po pohlazeni ve spanku probudi, je u kazdeho psa jine.
    ano, spankove vzorce od psu prevzit je v jistem ohledu skvele, to potvrzuji z vlastni zkusenosti, na druhe strane ale tezko slucitelne s radou jinych veci…

  3. Stanislav Florian

    Ano.
    Psi hlídali domov, stáda, pomáhali při lovu.
    Ale většina plemen je stará sotva 200 let a čím dál víc jsou to mazlíčci cvičení třeba v tom, že nesmí na křižovatce přes silnici, musí uhýbat lidem, cyklistům i jiným psům. Což není život ve směčce a s různým postavením v ní jako u vlků.
    Genetický strom psů zahrnuje asi 160 plemen s velmi podstatnými rozdíly povah a genetické výbavy. Srovnávat pak spánek psů je těžké a srovnávat s vlky ještě horší. Jestliže domácím prostředím psa je pouze byt, tak musí vstávat na venčení třeba s páníčkem třeba velmi brzy ráno. S důchodcem si může pospat pokud není akce slevy v Kauflandu, takže režim den-noc může být vzdálen životu v přírodě.
    https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2100689-prvni-geneticky-strom-psu-je-tady-ukazuje-jaka-plemena-jsou-si-pribuzna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *