Odkud pocházel cín používaný pro výrobu bronzu na Blízkém východě a v Egeidě? Výsledek nového výzkumu ukazuje, jak probíhaly tehdejší obchodní trasy.
Do úvahy v zásadě přicházely dvě možnosti: Střední Asie a severovýchodní Írán nebo Evropa. Samotné východní Středomoří ložisek cínu mnoho nemá.
Vědci z Heidelberg University a Curt Engelhorn Centre for Archaeometry (Mannheim) dokazují, že správná je druhá odpověď. Jejich výsledky jsou založeny na analýze izotopových poměrů olova a cínu i na výskytu stopových prvků. Do analýzy byly zahrnuty bronzové artefakty z 2. tis. př. n. l. z dnešního Řecka, Turecka a Izraele. Konkrétně se u některých cínů podařilo stanovit, že byly vytěženy v Cornwallu a v anglické oblasti Devon. Ve 2. tisíciletí př. n. l. již bylo východní Středomoří a kontinentální i západní Evropa propojeny řadou obchodních tras, po nichž proudil zejména cín, měď, jantar a sklo. V době klasického starověku se Británie někdy přímo označovala jako „Cínový ostrov“.
Daniel Berger et al, Isotope systematics and chemical composition of tin ingots from Mochlos (Crete) and other Late Bronze Age sites in the eastern Mediterranean Sea: An ultimate key to tin provenance?, PLOS ONE (2019). DOI: 10.1371/journal.pone.0218326
Zdroj: Heidelberg University/Phys.org a další
Viz také: Jak obchod s cínem v době bronzové utvářel civilizaci
Poznámky PH:
„Klasický“ bronz na bázi cínu se ovšem začal používat již někdy koncem 4. tisíciletí př. n. l. Získávali cín z evropských zdrojů již např. Sumerové? Ti to asi přece jen měli blíže do střední Asie než do Hispánie? Egypťané měli alespoň nějaká ložiska cínu na pobřeží Rudého moře. V Evropě byly kromě Británie a Hispánie další zdroje mj. v Irsku, Bretani, Krušnohoří a Podunají. Východní Středomoří mělo ovšem dispozici cín i ve východní Anatólii.
U některých kovových artefaktů zřejmě již zdroj určit nedokážeme, protože příslušná, relativně menší naleziště, jsou již prostě vytěžena a my o nich nic nevíme. Na druhé straně, samozřejmě ne každé známé ložisko cínu se využívalo již v době bronzové.