(c) Graphicstock

Supravodivost nad nulou

Projektů, které deklarují úspěchy při dosahování supravodivosti za vyšších teplot, postupně přibývá. Prozatím ovšem vyžaduje taková supravodivost zase jinak extrémní podmínky, nejčastěji obří tlaky.
Vědci z George Washington University nyní přišli s hydridem lanthanu o vzorci LaH10. Je to zajímavé, protože jiný projekt počítá zase s hydridy uranu, taktéž o velmi bizarním složení (řekněme takovém, které české chemické názvosloví ani neumí pojmenovat).

Viz také: Supravodivé hydridy uranu s podivnými chemickými vzorci

Maddury Somayazulu a jeho kolegové nyní ve studii publikované ve Physical Review Letters uvedli, že příslušný hydrid lanthanu je supravodivý při teplotě 260 K, tj. -13 ºC, následně se podařilo příslušného fázového přechodu k supravodivosti u látky docílit i při teplotě ještě o 20 stupňů vyšší, tedy 7 ºC (symbolické: supravodivost poprvé nad nulou!). Požadovaný tlak je v tomto případě 2 miliony atmosfér, tedy ještě o něco více než u hydridů uranu, ovšem rozdíl v teplotě je značný. Vlastnosti hydridu lanthanu výzkumníci ověřili pomocí rentgenové difrakce.
Problémem je samozřejmě sloučeninu LaH10 vůbec připravit, vyžaduje to opět obří tlak dosažený pomocí diamantové kovadliny a pak směs lanthanu a vodíku zahřívat.

Maddury Somayazulu et al. Evidence for Superconductivity above 260 K in Lanthanum Superhydride at Megabar Pressures, Physical Review Letters (2019). DOI: 10.1103/PhysRevLett.122.027001

Zdroj: Phys.org a další

Sonda Psyche opět posunula rekord v laserové komunikaci

Americký technologický demonstrátor DSOC (Deep Space Optical Communications) opět posunul rekord laserové komunikace. Dokázal totiž …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *