Jakési strojové učení na druhou. Výzkumníci v Googlu vyvinuli systém, který generuje rozmazané obrázky v pohybu. To vše kvůli tomu, aby se na jejich základě dokázaly jiné programy umělé inteligence naučit přesněji určovat jejich charakteristiky.
Rozmazání pohybu na obrázku nese informace o příslušné situaci, tímto způsobem lze rekonstruovat pohyb objektu (směr i velikost rychlosti) nebo se vůbec v obrázku vyznat, dokázat odlišit předmět od pozadí. Je tak možné analyzovat snímky dopravních nehod stejně jako třeba rozpoznávat živočichy, kteří se v prostředí maskují. Samozřejmě potřebujeme, aby tuto situaci zvládaly i algoritmy AI.
V Googlu na to šli způsobem, který laikovi ovšem trochu připomíná drbání nohou za uchem. Usoudili, že nemáme dostatek rozmazaných obrázků, takže nejprve zkouší řešit inverzní úlohu: ze statických snímků dokázat produkovat ty rozmazané. Na těch by se pak teprve učily programy pro analýzu pohybu. Výsledky jsou prý celkem uspokojivé a situaci zjednodušují, protože statických snímků je všude plno. Z druhé strany by pak tímto způsobem bylo možné snáze vytvářet různé fotoefekty/triky, samozřejmě zase včetně možnosti, že program bude podvrhovat data a vydávat je za záznam skutečnosti.
Learning to synthesize motion blur. arXiv:1811.11745 [cs.CV]. arxiv.org/abs/1811.11745
Zdroj: TechXplorer.com