(c) Graphicstock

Temná hmota po x-té: jak fungují eliptické galaxie?

Částice temné hmoty nebyly nikdy zachyceny, ale konkurenční teorie mají také své problémy. Alespoň podle nového výzkumu eliptických galaxií.
Temná hmota začala být v kurzu na základě měření ve spirálních galaxiích, kdy se zhruba od 70. let začaly hromadit důkazy, že detekované množství hmoty a gravitační zákon nejsou v souladu. Hlavní konkurencí pro temnou hmotu je MOND (modifikované newtonovská dynamika) a MOG (modifikovaná gravitace). Jenže tyto teorie vesměs vznikly s tím, že mají pomocí různých úprav gravitačního zákona vysvětlit fungování spirálních galaxií. Zde tedy vlastně není mezi temnou hmotou a konkurenčními přístupy jako rozhodovat. Vědci z jihokorejských a amerických institucí (příslušnou tiskovou zprávu vydala jihokorejská Sejong University) si nyní všimli, že pro eliptické galaxie to ale neplatí. Zejména typ eliptických galaxií, které mají nejblíže k sférickým, dosud nebyl při studiu temné hmoty příliš brán v úvahu. Výsledky mají ukazovat, že představa temné hmoty vysvětluje pozorovaná data nejlépe. Samozřejmě samotný princip MOND tím vyvrácen není, ale řada jeho uvažovaných konkrétních matematických verzí už ano.

Radial Acceleration Relation between Baryons and Dark or Phantom Matter in the Super-critical Acceleration Regime of Nearly Spherical Galaxies. arXiv:1707.08280 [astro-ph.GA] arxiv.org/abs/1707.08280
Zdroj: Phys.org

Poznámky PH:
Eliptické galaxie jsou takové, kde rozložení hvězd odpovídá příslušné symetrii, sférické galaxie jsou jejich podkategorií (vedle toho je tu ovšem dělení na obří a trpasličí eliptické galaxie atd.).
MOG je proti MOND teorie zmiňovaná minimálně. Jaký je mezi nimi rozdíl? Zřejmě MOND je prostě fenomenologická, ve smyslu, že modifikovat Newtonův gravitační zákon můžeme skoro libovolně. MOG naproti tomu je konkrétní, vychází z nějaké podkladové teorie (verze teorie pole nebo dokonce alternativa k obecné relativitě), čili je lépe falzifikovatelná (a možná již v podstatě falzifikována, proto je podstatně méně zmiňována než MOND; i když na Arxiv lze dohledat i články, které s MOG pracují. A dokonce jinde lze najít, že MOND je naopak podmnožina teorií MOG). Závěr: my neteoretičtí fyzikové zřejmě můžeme MOG a MOND pokládat víceméně za synonyma.

Komety, izotopy a pozemská voda – je to celé komplikované

Pozemská voda je do nějaké (značné?) míry kometárního původu, tak jsme to všichni čítávali. Jenže …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *