Šumivé nápoje v lahvi či plechovce mohou po otevření snadno vypěnit na konzumenta. Lze tomu předejít? Především když se předtím s lahví hýbalo nebo dokonce třepalo, někdo na víčko nebo i na jinou část lahve/plechovky ťuká. Ale pomáhá to?
Před silvestrovským přípitkem šampaňským či před konzumací jiného než točeného piva trochu vědy na toto téma. Ani abstinenti se ovšem nemusejí cítit odstrčeni: podobně by to mělo fungovat i u limonád, kol apod. nealkoholických nápojů sycených oxidem uhličitým.
Sám se přiznám, že jsem se s tímto zvykem nikdy nesetkal, nicméně po dotazování jsem zjistil, že někteří v mém okolí metodu používají. Vysvětlují to tak, že po poklepání prasknou bubliny pod víčkem, které by jinak vypěnily jako první.
Na University of Denmark nyní v pokusu využili celkem 1 031 třetinkových plechovek piva. Plechovky se nejprve zvážily, poté byla polovina z nich 2 minuty protřepávána na mechanické třepačce. Polovina dobrovolníků třikrát poklepala na svou plechovku. Po otevření část piva vypěnila a plechovky se znovu zvážily s přesností na +-0,1 g, aby se zjistilo, kolik nápoje chybí. Ať už šlo o pivo ponechané bez pohybu nebo takové, které prošlo třepačkou, poklepání mělo nulový efekt – tj. množství vypěněného pivo záviselo pouze na tom, zda se plechovkou třepalo. Z protřepávaných plechovek vyteklo v průměru 0,16 g. piva.
Snad by si tento výzkum zasloužil ocenění Ig Nobel? Samozřejmě se přímo nabízí pokračovat v experimentech pro různé značky a typy piva, výzkum lze jistě rozvíjet a rozšiřovat i jinými způsoby; dobrovolníci (nejen) mezi studenty by se jistě našli…
To beer or not to beer: does tapping beer cans prevent beer loss? A randomised controlled trial, arXiv:1912.01999 [physics.pop-ph] arxiv.org/abs/1912.01999
Zdroj: arXiv/Phys.org
Na vypěnění limonády mám osvědčenou metodu. Otevírám to pomalu, po kouskách, a nechávám uniknout plyn. Trochu zvyku a jde to samo.
Ťukat na víčko lahve není k ničemu … já bych řekl že je k ničemu.