V Brně má vyrůst elektronový synchrotron

Akademie věd je koordinátorem projektu vybudování České národní synchrotronové laboratoře (CNSL), jehož výsledkem by měl být moderní urychlovač elektronů 3. generace s experimentálními svazky, které učiní CNSL jedinečnou v Evropě. Výstavba a využití synchrotronu povede k rozvoji high-tech průmyslu (např. elektroniky, vakuové, měřící a diagnostické techniky) a v budoucnosti přispěje k vybudování průmyslu založeného na vysoce pokročilých technologiích a výrobcích.

CNSL bude vybudována s využitím modelu španělského synchrotronu ALBA v Barceloně v rámci spolupráce mezi AV ČR a konsorciem CELLS, celý projekt bude financován ze strukturálních fondů EU.

Elektronový synchrotron je nejvšestranněji využitelný typ urychlovače, který představuje intenzivní zdroj světla s unikátními vlastnostmi. Slouží pro provádění velmi náročných experimentů, díky kterým lze získat jedinečné informace o chování hmoty na molekulární a atomární úrovni. Data, která synchrotrony poskytují, jsou důležitá pro konkurenceschopnost budoucího průmyslu v EU a své uplatnění naleznou například při návrhu nových léčiv, pokročilých materiálů, při rozvoji nanotechnologií a při provádění pokročilých environmentálních analýz.

Další informace: http://www.synchrotron.cz

tisková zpráva AV ČR

Jak srdeční buňky odolávají nedostatku kyslíku?

Dlouhodobý pobyt ve vysokohorském prostředí s nízkým obsahem kyslíku má protektivní účinky na činnost srdce. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *