V jordánské Petře se podařilo při vyhodnocování satelitních snímků objevit plošinu, používanou zřejmě při obřadech. Je zakrytá pískem, ale snímky s vysokým rozlišením pořízené také bezpilotními letadly prozrazují, že dlážděnou plochu z jedné strany lemovalo sloupořadí a z východní strany na ni vedlo gigantické schodiště. O nálezu informovala organizace American Schools of Oriental Research.
Plošinu lze srovnat co do délky s olympijským plaveckým bazénem, který měří 50 metrů, ale co do šířky je dvojnásobná – bazén měří obvykle 25 metrů.
Podle vědců se objekt nepodobá ničemu, co bylo v Petře dosud objeveno. Vědci hovoří o nálezu „skrytému všem na očích“.
Skalní město Petra bylo založeno civilizací Nabatejců ve 4. století před naším letopočtem. Podle keramických střepů, jež byly v blízkosti nového nálezu, se usuzuje, že stavba byl vybudována v polovině 2. století před naším letopočtem, tedy v době rozkvětu Petry.
Christopher Tuttle, který se na objevu podílel, řekl, že odborníci zkoumající Petru, věděli, že je na místě další stavba, ale nikdo ji nepopsal. „Já v Petře pracuji 20 let a věděl jsem, že tam něco je, ale určitě je oprávněné hovořit o objevu,“ řekl.
Petrou projdou ročně stovky tisíc návštěvníků. Ze staveb vytesaných ve skále je nejznámější pokladnice nacházející se v ústí soutěsky, která k městu vede. Nabatejci zajišťovali obchod s Řeky a Peršany a vrcholu dosáhli kolem roku 150 před naším letopočtem. Petra byla od 7. století opuštěna, ale v roce 1821 ji objevil švýcarský cestovatel Johann Burckhardt. Je nejznámější památkou Jordánska a figuruje na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.