(c) Graphicstock

V neolitu se lidé zabíjeli s chutí

Trochu jako palice, trochu jako baseballová pálka. Experimenty ukazují, že zbraň nazvaná Temžský zabiják (Thames Beater) skutečně lebku rozkřápla.

Období prvních zemědělců bylo v Evropě docela drsné a tehdejší obyvatelé se mezi sebou vraždili (možná – viz dále) mnohem více než lovci a sběrači. Objevily se zbraně určené speciálně pro boj mezi lidmi (sekeromlaty, palice/palcáty, kyje…) – starší zbraně, jako nože, oštěpy či luk a šíp, mohly sloužit i lovu zvěře nebo k dalšímu opracování materiálů. Naopak takový palcát se k zabíjení zvířat příliš nehodí, protože ta mívají lebku vyztuženou. Navíc kořist lovci obvykle nestála čelem, ale prchala.
Už v minulosti byl proveden statistický výzkum, podle něhož byla typickou smrtí neolitika na Britských ostrovech rána do hlavy. Analýza 350 koster z období 4000-3200 př. n. l. ukázala jako typické zranění na levé straně lebky, tedy úder zasazený v přímém boji jiným pravákem.
Nyní se experimentální archeologové podrobněji podívali na dřevěný kyj nalezený v údolí Temže a datovaný do doby 3530-3340 př. n. l. Dobrovolník udeřil kopií zbraně do makety lebky používané k balistickému testování. Maketa (z polyuretanu naplněného želatinou a obaleného gumou) úder nevydržela a výsledek odpovídal smrtelné ráně. Zbraň tedy opravdu používali lidé odhodlaní svého protivníka zabít.
Výsledky výzkumníků z University of Edinburgh byly publikovány v časopisu Antiquity.
Zdroj: Phys.org a další

Poznámky:
Vedou se spory o to, zda míra násilných úmrtí byla v neolitu vyšší než v paleolitu. Zastánci prvního názoru uvádějí výše zmíněné zbraně určené výhradně pro boj lidí s lidmi a stopy hromadných masakrů. Šlo údajně také to, že se bojovalo až do konce, uprchnout např. bez osiva, dobytka a z obdělávané půdy by stejně znamenalo odsoudit se k pravděpodobné smrti hladem. Naopak Matt Ridley v knize Racionální optimista upozorňuje i na vysoký podíl násilných úmrtí v nedávných předneolitických společnostech – u Khoisanů (Křováků) a Inuitů (Eskymáků).
PH: Nechávám dle originálu neolit, i když české terminologii by spíše odpovídalo označení eneolit – pozdní doba kamenná.

Další kolo sporu: kapalná voda prý na Venuši nikdy nebyla

Nová studie došla k závěru, že Venuše nikdy nebyla obyvatelná – navzdory tomu, že se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *