Vrána šedá (Corvus cornix). Pixabay License. Volné pro komerční užití

Vrány mají sbírat nedopalky

Myšlenka je to vskutku kuriózní, ale není apríl, tak věřme tomu, že se to celé myslí vážně. Společnost Corvid Cleaning plánuje spustit ve švédském městě Södertälje nedaleko Stockholmu projekt, v rámci kterého budou vrány sbírat cigaretové nedopalky a odnášet je do určených odpadkových košů. Ty budou vybaveny systémem, který za vajgla vydá ptáku trochu potravy. Město prý doufá, že může ušetřit až 75 % nákladů na úklid (na švédských ulicích končí prý ročně více miliarda nedopalků).
Vrány (obecně: krkavcovití ptáci) jsou velmi inteligentní a pro tuto činnost je lze snadno vycvičit. Navíc není třeba ani cvičit všechny, učí se jedna od druhé. Učení i vlastní činnost berou nejenom jako způsob obživy, ale i zábavu. Z čehož má dále vyplývat, že se činnosti věnují vždy jen nějaký čas a pak se pustí zase do něčeho jiného. Cvičené vrány nejsou přitom nijak speciálně ochočené, i během výcviku „komunikovaly“ především s odpadkovým košem. Koš je navíc tak chytrý, že má rozpoznat nedopalek (a výhledově možná i jiné odpadky? V podstatě by šlo ptáky cvičit i dál vyjma typu předmětů pro ně nějak škodlivých/rizikových…) od dalších předmětů, za kámen ani list stromu odměnu nevydá. Byl prý ale trochu problém třeba vrány přesvědčit, že si potravu vydanou košem mohou brát bez obav.
V roce 2018 již bylo šest vran vycvičeno, aby sbíraly nedopalky v jednom zábavním parku ve Francii. Zde ale šlo o jednorázovou kampaň, která měla tímto způsobem lidi přesvědčit, aby změnili své chování a nedopalky neodhazovali (což se pochopitelně nestalo). Podobný projekt probíhal v roce 2017 i v Nizozemí, ale byl ukončen.

Zdroj: Corvidcleaning.com, GlobalNews.ca

Poznámky PH:
Ptáci se v originále důsledně označují jako crows. I když u nás je prakticky každá vrána havran, na videu vypadají skutečně spíš jako vrány (viz zde).
Z pohledu vrány jde vlastně o způsob výměnného obchodu, tento princip chápou třeba i šimpanzi. Ti jsou však ochotni měnit pouze věc, pro kterou sami nemají využití (tj. už ne méně atraktivní ovoce za atraktivnější). Zvládly by to vrány lépe? Možná ano, protože je známo, že „rybaří“ pomocí návnady, tj. vlastně jsou ochotny měnit jeden pamlsek za jiný, žádanější (kus chleba za rybku).
Vrána asi nebude mít důvod nedopalek polykat. I kdyby k tomu občas došlo, nemělo by se jí nic stát. Nikotin se v kyselém prostředí žaludku rozkládá. (I když se nejspíš najde nějaká organizace, která bude tvrdit, že se tím vrány trápí, učíme je chovat se nepřirozeně apod. Stejně ovšem žijí v prostředí utvářeném člověkem, ba zde i prosperují.)
Mimochodem (zdroj: „kde jsem to jen četl“) automaty, které vydávaly zboží za minci, se údajně používaly už ve starověkém Řecku.

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

3 comments

  1. Doc. Ing. D. Zlo CSc.

    Take si aj ja urobim a naucim ich na sperky, zlato, mince a usb kluce. Muhahahahahaaaa!

  2. Pavel Houser

    lide, co meli ochocene straky, ktere nechavali volne poletovat, pak u nich v ruznych skrysich opravdu nachazeli sperky. ono zase ale tolik tehle ztracenych a soucasne cennejsich veci jen tak nekde nelezi…

  3. No super, lidi budou dál házet svůj bordel na zem a pracně vycvičené ptactvo za ně bude s pomocí sofistikované elektroniky uklízet. Nakonec se ptáci budou chovat nepřirozeně a kuřáci budou mít důvod dělat nepořádek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *