Viry představují opravdu účinné „jedy“. Celosvětové pandemii odpovídá aktuální hmotnost aktivních virů (virů uvnitř lidských organismů, řekněme) mezi 0,1 a 10 kg. K tomuto závěru dospěli alespoň vědci z izraelského Weizmann Institute of Science a California Institute of Technology.
K číslu se došlo tak, že 1 koronavirus má hmotnost asi 1 femtogram, pak se počítalo, kolik tak může být virů v nemocném člověku (samozřejmě v různých fázích různě, nicméně zhruba 10 na 9 až 10 na 11 virů a tedy 1–100 mikrogramů; toto číslo bylo zase ještě stanoveno podle makaka rhesus a přepočtu na člověka podle velikosti, respektive velikosti virem zasažených orgánů). No a během pandemie virus v jeden okamžik zatím vždy infikoval mezi 1 a 10 miliony lidí. Tím jsme se dostali k oné „nejistotě“ v hodnotě tří řádů, kterou bychom se samozřejmě dále mohli pokoušet snížit. Výsledek to ale má být překvapivě nízký. Protilátky účastnící se imunitní odpovědi hmotnost virů mnohonásobně převýší. Ve studii se také uvádí, že počítáme viriony, tedy viru ve smyslu celých částic, nikoliv kopírovanou virovou nukleovou kyselinu a virové proteiny, kterých jsou navíc plné laboratoře.
Porovnání počtu virů při jedné infekci se známou rychlostí mutace podobných virů umožňuje odhadovat, jak rychle virus mutuje (1 mutace na 10 po sobě jdoucích infekcí), respektive i jakou může mít genetickou rozmanitost v infikovaném organismu. Samotné množství virů se zase dá měřit různě, „sečtením“ virové RNA nebo podle počtu infekčních jednotek (zředíme krev infikovaného člověka a zjistíme, kolik dokáže usmrtit buněk v laboratorní kultuře atp.).
Jak porovnávat „účinnost virů“ s jinými látkami? Na jedné straně je tu třeba botulotoxin (smrtelná dávka pro člověka nějakých 100 nanogramů), na druhé straně množství štěpného materiálu v atomové bombě může být třeba 100 kg.
Ron Sender et al, The total number and mass of SARS-CoV-2 virions, Proceedings of the National Academy of Sciences (2021). DOI: 10.1073/pnas.2024815118
Zdroj: Proceedings of the National Academy of Sciences a další