Ringheiligtum Pömmelte, rekonstrukce. Obrázek: Torsten Maue, německá Wikipedia, licence obrázku CC BY-SA 2.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Ringheiligtum Pömmelte, německé Stonehenge, bylo i obýváno

Slyšeli jste někdo o Ringheiligtum Pömmelte? Asi sotva, protože o této německé archeologické památce neví ani Google, omezíme-li se na dokumenty v češtině, prakticky nic. A to se nachází v Sasku-Anhaltsku, které s Čechami málem sousedí.
„Německé Stonehenge“ v titulku obnáší malou (nebo velkou, viz obrázek) nadsázku, nicméně alespoň časově srovnání docela sedí. Stonehenge získalo finální podobu v době kultury zvoncových pohárů kolem roku 2000 př. n. l. Ringheiligtum vzniklo o něco dříve, na počátku 3. tisíciletí, v době téže kultury na kontinentu, největší slávu asi zažilo o něco později v době únětické kultury starší doby bronzové (ke stejné kultuře patřila tehdy i většina ČR).
Samotné místo bylo objeveno v roce 1991 pomocí leteckého snímkování. Monument se skládal ze systému 7 kruhů: příkopů, palisád, vyvýšených valů a na nich řady dřevěných kruhů, snad i s překlady (po vzoru Stonehenge?). Archeologové kromě obligátního označení místa za kultovní také uvádějí, že šlo o observatoř (to v ČR platí i pro Makotřasy z ještě starší fáze eneolitu). Také zde byla objevena těla žen a dětí, některá s oddělenými částmi, jiná z frakturami lebky a zlomenými žebry (ať už jako příčinou smrti, nebo vznikly po smrti). Zřejmě zde tedy probíhaly také pohřební rituály.
Aktuální výzkum ale naznačuje, že stejně tak šlo i o místo normálně obytné – což se dříve nepředpokládalo. Nové vykopávky začaly letos v květnu a vedly už k objevu 80 půdorysů kompletních domů se 130 místnostmi. V těchto prostorech také byly objeveny a dva pohřby a příkopy. Zatímco nejstarší část nově objevených staveb pochází z doby asi 2800 př. n. l. (kultura zvoncových pohárů), kdy celý monument vznikal, většina domů je z rané kultury únětické asi z doby 2200 př. n. l.
Nový výzkum provádí Státní úřad pro památkovou péči a archeologii Sasko-Anhaltsko a vědci a studenti z Univerzity Martina Luthera v Halle-Wittenberg.
Zdroj: HeritageDaily a další

Poznámky PH:
Z druhé strany, jak se to celé popisuje, to ale také připomíná neolitický rondel…? Rondely – vcelku nejasná záležitost
Z únětické kultury by byl asi nejzajímavější památkou disk z Nebry, kdyby ale: Disk z Nebry je prý mladší – a tudíž ne tak výjimečný
V češtině zmiňuje Ringheiligtum Pömmelte cykloprůvodce Labská stezka (PDF ke stažení)

Neurony v mozkové kůře jsou u člověka zapojeny jinak než u myši

A co z toho vyplývá pro umělé neuronové sítě? Navzdory předchozím předpokladům jsou nervové buňky …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *